Doba čtení:2 m, 49 s

Již v roce 2022 musí domácnosti vyřadit uhelné kotle I. a II. třídy. Týká se to zřejmě více než milionu lidí. Stát počítá s tím, že přispěje na výměnu pouhých několika desítek tisíc kotlů. A uvažuje o tom, že s jeho pomocí půjde koupit jen ty, které nejsou na uhlí.

V úsilí o zlepšování ovzduší je stát reprezentovaný ministerstvem životního prostředí zjevně stále ve vleku fanatických ekologistických organizací. Jinak se nedá vysvětlit, proč uvažuje o tom, že by se „kotlíkové dotace“ do budoucna vztahovaly jen na kotle, jež nejsou na uhlí.

Čtěte také:
O energetice v Evropské unii rozhodují diletanti
Kotle na uhlí už možná bez dotací

Podle odhadů MŽP je totiž v Česku nyní v provozu 300 tisíc zastaralých kotlů I. a II třídy účinnosti. Ovšem kotlíkové dotace by v následujících letech měly pomoci s jejich výměnou za lepší jen asi 30 tisícům domácností. Zbývajících 270 000 rodin podporu nedostane, takže si kotel bude muset komplet pořídit za své. Nebo, také za své, přejít na jiný způsob vytápění. Ovšem dražší, než topení uhlím. Jenže právě láce topení uhlím je tím hlavním důvodem, proč se stále tak hojně používá. A proč s ním topí ti, kteří mají hlouběji do kapsy. Ti se proto pravděpodobně také nedostanou ani k finanční pomoci, kterou skýtá dotační program Zelená úsporám, jež je spojena s rozsáhlejšími ekologizačními opatřeními konkrétního domu.

Aby toho nebylo málo, ministerstvo si nechává zpracovat studii k dopadům zavedení uhlíkové daně. Dalšího to prostředku proti používání fosilních paliv. Tahle daň by se líbila fanatikům ze zelených organizací i z EU. MŽP chce analýzou prozkoumat, zda by daň nedopadla tíživě na nejchudší vrstvy lidí. No schválně, co asi tak zjistí? Samozřejmě, že dopadne tíživě. Jak jinak by mohlo další zdanění dopadnout na nejchudší lidi? Což tak raději udělat studii, jak vyměnit všech 300 tisíc zastaralých kotlů? A pak to udělat? To by byla pomoc čistému vzduchu v Česku!

Jenže celá záležitost s „bojem“ proti uhlí, je čím dál víc vedená ideologicky a ne rozumem. Čím víc lidem nařizujete, tím víc je štvete. Čím víc peněz jim seberete na daních či jinak vynucených platbách, tím víc je štvete. A navíc tím méně utratí za nákupy a služby, takže někteří podnikatelé pak proto zaplatí méně na daních… Levičáky v českých aktivistických organizacích to zatím příliš nezajímá, nebo vůbec nezajímá, MŽP zatím ano.

V Británii již na jaře přišly na řadu podobné úvahy. Nešlo o uhlíkovou daň, ale o poplatky na podporu obnovitelných zdrojů. Někomu z tamních levičáků přišlo divné, že všichni platí tuhle novou daň stejným procentem z příjmu. Prý to neúměrně zatěžuje ty chudší a chudé a jsou tak ohroženi energetickou chudobou. Na základě toho se objevil návrh jak z dílny KSČ neblahé paměti. Všichni chudší a chudí (tuším asi 70 procent Britů) budou platit méně a ušetří ročně 102 libry. Ti bohatší a bohatí naopak budou platit o 410 liber víc…

Co mají oba případy společné? Právě to, že se ve snaze o čistší vzduch čím dál méně používá zdravý mozek. Ten by totiž upozornil na to, že koupit si můžeme jen to, na co máme. Místo toho se používá ideologie. Řídit všechno na základě ideologie nám tady zkoušeli soudruzi komunisti dost dlouho, příšerné výsledky tohoto pokusu jsou obecně známé. Snaha řídit energetiku na základě ideologie dopadne úplně stejně.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu