Dvě desítky lidí dnes demonstrovaly před berlínskou centrálou švédského koncernu Vattenfall proti prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici. Ekologičtí aktivisté vyzývají koncern, aby místo prodeje svá zařízení uzavřel. Český Energetický a průmyslový holding (EPH) dnes oznámil, že v konsorciu se společnosti PPF Investments uhelná aktiva Vattenfalu koupil. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí.
Čtěte také:
Koupí vůbec někdo Vattenfall?
Německá energetika je v miliardovém průšvihu
„Vattenfall se chová nemorálně, když se snaží své uhelné doly prodat a tím se zbavit zodpovědnosti,“ řekla ČTK KerstinDörenbruchová z organizace Greenpeace, která demonstraci svolala. „Vattenfall by si měl svůj špinavý byznys nechat, postarat se o jeho zavření a přitom zohlednit i sociální dopady tohoto kroku,“ doplnila.
Ekologové chtějí bez ohledu na prodej aktiv Vattenfallu tlačit na německou vládu, aby se odklonila od uhelné energetiky a stanovila termín pro uzavření všech uhelných elektráren, jako to udělala u jaderných zdrojů. „Jediné skutečné řešení klimatických problémů je odchod od uhlí,“ řekla Dörenbruchová.
Ekologičtí aktivisté z Lužice už dříve oznámili, že v květnu plánují sérii demonstrací přímo u hnědouhelných dolů Vattenfallu. Protesty budou podle nich pokračovat bez ohledu na to, kdo bude v danou chvíli vlastníkem uhelných aktiv.
EPH dnes oznámil, že doly a elektrárny od Vattenfallu získal. Cenu akvizice holding neuvedl. Agentura Reuters dříve uvedla, že EPH souhlasil s tím, že zaplatí kladnou cenu, i když uhelné elektrárny jsou při současných cenách elektrické energie ztrátové a do budoucna je možné, že budou vyřazeny z provozu. Jiní zájemci údajně od Vattenfallu požadovali peníze, jimiž by pokryli budoucí náklady na zavírání provozů.
Vattenfall prodal hnědouhelné povrchové doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, hnědouhelné elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elektrárny Lippendorf. Celkový instalovaný výkon prodaných aktiv je 8000 megawattů a v podnicích je zaměstnáno na 8000 lidí.
Státní koncern Vattenfall k odchodu od uhelné energetiky donutila švédská vláda, která chce snížit uhlíkovou stopu Švédska.
Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall zřejmě nekývne na žádnou z nabídek