Doba čtení:1 m, 51 s
Průměrný britský ekologický aktivista ročně absolvuje devět letů letadlem, což je výrazně víc než průměrný Brit. Foto: pixabay.com

Lidé, kteří se snaží prosazovat ochranu životního prostředí jako hlavní prioritu, se sami podle toho příliš nechovají. Zjistili to vědci z univerzit Cambridge a Vermont.

Ve studii vědci zkoumali postoje a chování 734 účastníků z Velké Británie a Spojených států amerických. Zjišťovali jejich postoje k používání balené vody, letecké dopravě, konzumaci masa a velikosti rodiny. Účastníci experimentu byli rozděleni podle výsledků do tří kategorií: doktoři, ekonomové a ekologové, uvedl server zoommagazin.iprima.cz.

Čtěte také:
Manipulace v „boji“ proti emisím
Auta budou muset snížit emise o třetinu

Vědci se tak mimo jiné snažili zjistit, zda se slova ekologických aktivistů shodují s jejich činy, tedy zda lidé, kteří neustále kážou pro záchranu planety, něco pro ni sami dělají. Výsledky této práce jsou poněkud znepokojivé.Autoři práce popsali, že aktivisté až nečekaně často konají zcela v rozporu s tím, co verbálně prosazují a za co ostatní odsuzují,

Například průměrně ročně absolvují devět letů letadlem, což je výrazně více než průměrný Brit. A to přesto, že právě létání je podle všech možných hledisek jednou z těch pro planetu nejškodlivějších činností, které člověk může udělat – extrémně zvyšuje takzvanou ekologickou stopu jedince. Přispívá k uvolňování oxidu uhličitého a tak napomáhá ke globálnímu oteplování planety.Ekologičtí aktivisté také pravidelně jedí maso, proti čemuž mají námitky, a dokonce ani neuspěli ve znalostních testech o ekologii lépe než lidé, kteří se za ekologické aktivisty nepokládají.

Všechny tři skupiny se dopravovaly do zaměstnání stejným způsobem, vědci u ekologů nepozorovali větší náklonnost k cyklistice nebo hromadné dopravě, které jsou mnohem ohleduplnější vůči životnímu prostředí než individuální automobilová doprava. Velký rozdíl se však objevili u létání: průměrný ekolog cestuje letadlem devětkrát do roka, zatímco průměrný Brit dvakrát ročně. Polovina „ekologových“ cest letadlem je pracovních, druhá polovina za zábavou.

Studie vyšla v odborném časopise Biological Conservation a její závěr zní: Mnoho zastánců ekologické politiky podniká ve svém soukromém životě aktivity, jako je létání nebo konzumace masa, přestože společnost vyzývají, aby takové jednání omezila.“

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků