Aktivisté vyvázli jen s napomenutím

Kvůli akci aktivistů musely zasahovat stovky policistů. Foto: Limity jsme my

Víc než 100 aktivistů, kteří v červnu vnikli v rámci protestu do lomu Bílina v Braňanech na Mostecku, dostalo napomenutí za neuposlechnutí výzvy. Hrozily jim přitom pokuty až do výše 15 tisíc korun. Uvedla to vedoucí správního odboru městského úřadu v Oseku Jana Krtková.

Případy se zároveň zabývá báňský úřad, který řeší přestupky vniknutí do důlního díla. Asi 130 aktivistů strávilo v lomu několik hodin, postupně je vyváděla policie.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Do lomu Bílina vniklo podle dřívějších vyjádření policie 133 lidí, většinou aktivistů, kteří se účastnili v nedalekém Horním Jiřetíně Klimakempu. Bylo mezi nimi i 29 cizinců. Jámou proběhli a několik hodin strávili pod rypadlem. Úředníci v Oseku, který je místně příslušným úřadem, dostali podle Krtkové k řešení 120 přestupků. O většině z nich už rozhodli, zbývá jich dořešit patnáct.

„Přestupky jsou řešeny v příkazním řízení, bez zahájení ústního jednání. Obviněným byla uložena sankce napomenutí. Zatím nebyl podán žádný odpor a příkazy postupně nabývají právní moci,” uvedla Krtková. Úřad řešil přestupky neuposlechnutí výzvy. Zbylé podněty od policie řeší úřad v Bílině.

Kromě Oseku má případy na stole i báňský úřad. Jeho mluvčí Bohuslav Machek řekl, že Obvodní báňský úřad v Mostě dostal víc než 100 podnětů. „Je zde podezření pro spáchání přestupku. Podstata spočívá v tom, že více než 100 osob se dostalo na území, kde je vstup zakázán a kde je vykonávána hornická činnost,” uvedl Machek. K tomu, jak báňský úřad rozhodnul, ale nechtěl říct podrobnosti. “Je tam ještě možnost opravného prostředku, a řízení tedy stále probíhá,” vysvětlil Machek. Server Hlidacipes.org přinesl informaci, že režisér publicistického pořadu České televize Martin Marek dostal od báňského úřadu také napomenutí. Báňský úřad rozhodl, obdobně jako úřad v Oseku, příkazem bez ústního projednání.

Podle zákona hrozí za neuposlechnutí výzvy pokuta až 10 tisíc korun, za vstup do důlních prostor pak až 15 tisíc korun.

Severočeské doly podle dřívějšího vyjádření musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků