Aktivistům hrozí za vniknutí do lomu pokuty

Policie v areálu lomu zadržela 133 radikálů. Foto: FB Limity jsme my

Pokuty až do 15 tisíc korun hrozí aktivistům, kteří v sobotu vnikli do lomu Bílina u Braňan na Mostecku. Policie v areálu zajistila 133 lidí.

Aktivisté vnikli do lomu odpoledne, později zůstali sedět pod jedním z rypadel. Policisté převezli na služebny 133 lidí, mezi nimi i 29 cizinců. „Postupně jsme je po provedení služebních úkonů propouštěli,” řekl krajský policejní mluvčí Daniel Vítek.

Čtěte také:
Uhlí stále láká
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Všechny policie podezírá z přestupků. „Konkrétně jde o neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci. Tam je ve správním řízení sankce do 10 tisíc korun. A z přestupku na ochranu a využití nerostného bohatství. Toho se dopustili vstupem do důlních prostor. Tam je sankce do 15.000 korun,” doplnil Vítek.

Severočeské doly musely kvůli aktivistům na několik hodin zastavit těžbu. V dalších dnech vyčíslí škody a představenstvo společnosti rozhodne o dalším postupu.

Do lomu vnikli aktivisté, kteří pobývali od středy na klimatickém kempu v Horním Jiřetíně. Nejprve se dopoledne vydali k nedalekému lomu ČSA, kde živým řetězem vytyčili hranici limitů těžby hnědého uhlí. Následně se autobusy přesunuli k lomu Bílina, kde vláda předloni limity prolomila.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr