Austrálii hrozí výpadky dodávek elektřiny

Adelaide-Australie-wikipedia-Halkoutsa_compressed

Nejdříve se mohou problémy dotknout obyvatel Jižní Austrálie. Foto: wikipedia.org Halkoutsa

Pokud v Austrálii dojde k odstavení uhelných elektráren o celkovém výkonu 1360 MW, což je podmínkou pro to, aby země splnila svůj závazek na snížení emisí, bude ohrožena spolehlivost dodávek elektřiny.

Vychází to z vytvořeného modelu provozovatele australského trhu s energií (AEMO). V případě Jižní Austrálie může k problémům dojít již od roku 2019 – 2020, od roku 2025 mohou potíže nastat i v Novém jižním Walesu a Victorii.

Čtěte také:
Rio Tinto prodala australské doly
Krutá prognóza pro těžaře v Austrálii

Problémy s dodávkami mohou s největší pravděpodobností nastat, když je vysoká poptávka a zároveň nízká intenzita slunečního záření a větru, tedy v pozdních odpoledních hodinách a v podvečer.

Tohle je skutečná výzva z AEMO,” řekl serveru worldcoal.com Greg Evans, výkonný ředitel australské Komise pro uhlí a nerosty. „Politická rozhodnutí, které vedou k posunu od cenově přístupné a elektřiny, budou mít negativní ekonomické důsledky a dopad na stávající životní úroveň.

Podle Evanse je nejlepší volbou pro zajištění průběžné spolehlivosti národního trhu s elektřinou použití nejnovějších vysoce účinných a nízkoemisních technologií při spalování uhlí. „Tyto technologie napomáhají ke zvýšení efektivnosti uhelných elektráren, vedou k požadovanému snížení množství spalovaného uhlí, a jejich výsledkem jsou nižší emise CO2,“ uvedl Evans.

Mohlo by vás zajímat:
Voda, která proráží skálu
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Třetihorní zkamenělý strom půjde do muzea