Doba čtení:1 m, 44 s
Ministr financí a šéf Hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: MFČR

Výstavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany by měla financovat společnost ČEZ. Řekl to ministr financí Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Dukovan. Šéf ČEZ Daniel Beneš tamtéž uvedl, že firma je nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetik, takže by si financování stavby mohla dovolit. Napsaly Finanční noviny.

Budování nového dukovanského bloku by podle něj mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být uveden za sedm let.

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce, která počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky. Nové bloky by se podle Babiše měly stavět v Dukovanech i v Temelíně. Šéf ANO ale za prioritu považuje Dukovany. ČEZ zatím v Dukovanech zvažuje stavbu bloku s výkonem od 1200 MW do 1700 MW.

„Pravděpodobně bude zvolena strategie – první blok v Dukovanech a potom paralelně připravovat Temelín a další blok v Dukovanech,“ řekl Babiš. Na výstavbu prvního nového dukovanského bloku podle něj firma ČEZ, která obě jaderné elektrárny provozuje, peníze má. „Jsem o tom přesvědčen, že ČEZ může první blok zvládnout z vlastních zdrojů,“ řekl. Další jaderné bloky by pak podle Babiše mohly být financovány jinou formou.

Výstavbu nového bloku v Dukovanech prosazují místní politici několik let. Předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš považuje schválení energetické koncepce v současném znění za důležitý krok dopředu. „Pro region je to vzkaz úžasný, nicméně je to první vyhraná bitva, nikoli válka,“ řekl.

K projednávání navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR, se vláda vrátí 3. června.

Plán vlády na dostavbu nových jaderných bloků kritizoval analytik J&T Michal Šnobr. Už nyní podle něj vzniká právě kolem dostavby jaderných zdrojů nebývalý paradox, který občas vypadá v podání našich vládních politiků jak přistání Marťanů uprostřed energetiky EU. Na jedné straně chce vláda tvrdošíjně za každou cenu rozvíjet jadernou energetiku ale na straně druhé k tomu nechce za žádnou cenu vytvořit nezbytně nutné podmínky – garance či jinou formu státní podpory.