Babiš prohrál. Kompenzace dostanou všichni horníci

Jan Sábel se střetu s politiky nebojí. Foto: iUHLI.cz

Ministr financí Babiš má s horníky napjaté vztahy, v bitvě o kompenzace prohrál. Foto: iUHLI.cz

Vláda na svém dnešním zasedání těsnou většinou posvětila dlouho odkládanou finanční podporu pro zaměstnance lomu ČSA, kteří kvůli neprolomení limitů přijdou v následujících letech o práci.

„Přijatým nařízením vláda komplexně dokončuje zmírnění nežádoucích sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem všem zaměstnancům právnických osob těžících uhlí nebo uran hlubinným způsobem,“ komentoval schválení kompenzací jejich předkladatel, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Čtěte také:
Povrchoví horníci zřejmě dostanou kompenzace
Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka

Horníci z povrchových dolů budou dostávat měsíčně 5 300 korun. Původně se uvažovalo o částce 7 000 korun. Hlubinní horníci si podle čerstvě schváleného návrhu přijdou na 8 000 korun měsíčně. Výsledná částka je výsledkem dohody zástupců odborových svazů a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) právě se zástupci KDU-ČSL.

Zcela proti kompenzacím pro lidi ze Severní energetické se staví především ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle kritiků svým postojem sleduje především vlastní podnikatelské zájmy. Vláda měla kompenzace na stole již na konci července. Právě kvůli odlišným postojům v koalici však své rozhodnutí odložila až na dnešek. Samotného hlasování se Babiš neúčastnil, podle jeho vlastního vyjádření nebyl v jednacím sále v rozhodující okamžik omylem. Výsledek na svém facebookovém profilu komentoval slovy: „Dvoukoalice ČSSD-KDU nás přehlasovala v podpoře Tykačových horníků. Daňové poplatníky to bude stát 867 milionů do roku 2023.“ Ministerstvo průmyslu a obchodu nicméně předpokládá, že na kompenzace bude vynaloženo pouze okolo 650 milionů korun.

Rozhodnutí okamžitě přivítali odboráři i představitelé Ústeckého kraje, kteří za mostecké havíře usilovně orodovali. „Vítám, že se vláda konečně shodla na příspěvku pro propouštěné horníky z povrchových dolů na Mostecku. Vláda tedy nyní vyslyšela naše výzvy, aby příspěvek při propouštění dostali i horníci z těžařských firem v Ústeckém kraji, kde ostatně o ukončení těžby rozhodla vláda. Je jen škoda, že rozhodnutí nepadlo daleko dříve než těsně před krajskými volbami,“ neodpustil si rýpnutí hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Odbory usilovaly o přiklepnutí kompenzace od doby, kdy před rokem vláda rozhodla o zachování limitů těžby na lomu ČSA. „Jsme rádi, že dostatečný počet ministrů pochopil, že je to potřeba schválit,“ uvedl v pro ČTK šéf odborů Severní energetické Jaromír Franta. Finanční příspěvky by podle něj měly propouštěným havířům ulehčit přesun na trhu práce. „Pokryjí částečně rozdíl mezi mzdou, jakou brali u těžaře, a platem u nového zaměstnavatele. Pokud nějakého najdou,“ dodal. Obyvatelům v regionu podle něj díky kompenzacím neklesne kupní síla tak výrazně. Nezaměstnanost na Mostecku patří dlouhodobě k nejvyšším v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech