Babiš: Summit klimatu nepomohl

Český premiér Babiš je přesvědčen, že německá snaha o uhlíkovou neutralitu poškodí tamní ekonomiku.Foto: vlada.cz

Podle českého premiéra Andreje Babiše klimatický summit a všechny navazující akce v New Yorku ochraně klimatu nepomohly i kvůli hysterickému a agresivnímu vystoupení Grety Thunbergové. Babiš to uvedl v rozhovoru ro Lidové noviny.

Hlavně tomu nepomohlo vystoupení švédské aktivistky Grety Thunbergové, které ještě víc rozdělilo lidi. Neříkám, že nesouhlasím se vším, co řekla. Musí se o tom mluvit. Je to hrozně důležité téma. Ale uvítal bych, aby to bylo bez hysterie a agrese. Zároveň odmítám, abychom byli nálepkováni, že se o klima nestaráme. Jestli chtěli udělat užitečnou konferenci, měli nejdříve ukázat, jak která země plní své závazky z Pařížské konference o klimatu v roce 2015. My je plníme,“ uvedl Babiš, který ovněž vysvětlil, proč na summitu nevystoupil s projevem.

Čtěte také:
Boji proti klimatu padne za oběť i příroda
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Odmítl jsem to, protože nám řekli, že podmínkou je, abychom slíbili něco bombastického, mediálně třaskavého, například že dosáhneme uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Kdybych byl neseriózní, mohl jsem tam slíbit, že jí dosáhneme klidně už v roce 2040. Těch, kdo vystoupili na konferenci se závazky, se nikdo neptal, jak jich chtějí dosáhnout. Protože se nepřijímala žádná závazná deklarace, nikdo ani nic nebude kontrolovat. Navíc si myslím, že planeta nebojuje jenom s klimatem, přes 800 milionů lidí hladoví, skoro stejný počet lidí nemá základní přístup k pitné vodě, miliony dětí umírají a nemohou chodit do školy. Proto jsem raději vystoupil na Summitu OSN o udržitelném rozvoji, o kterém se tolik nepsalo. Česko se podle kritérií udržitelnosti rozvoje umístilo na skvělém sedmém místě na celém světě,“ řekl premiér.

Ten se vyjádřil také k německému „zelenému“ balíku investic a opatření v objemu 54 miliard eur (zhruba 1,4 bilionu korun), který má zajistit, že do roku 2030 bude země klimaticky neutrální.

Sleduji v přímém přenosu, jak se názory německé vlády mění. Ještě v březnu byla paní kancléřka Merkelová v otázce uhlíkové neutrality podobného názoru jako my nebo Polsko. Říkala v nadsázce, že v roce 2050 už nebudeme mít skot (chov skotu je jedním z velkých zdrojů skleníkových plynů – pozn. red.). Mezitím vzrostly volební preference německých Zelených a tamní vláda se rozhodla přijít se zeleným balíkem. Našimi Zelenými jsou Piráti, jsou to anarchističtí promigrační fanatici, kteří vstoupili do frakce zelených v Evropském parlamentu. To je ta frakce, která prosadila šíleně přísné ekologické cíle pro automobilový průmysl. To všechno má dopad na ekonomiku a v konečném důsledku to zaplatí spotřebitel a daňový poplatník. Také výroba tzv. zelené energie je velmi nákladná. Myslím si, že pro průmyslovou zemi, jako je Německo, které navíc chce odejít jak od jádra, tak od uhlí, toto nejsou dobré zprávy a poškodí to jejich ekonomiku. Z tohoto hlediska to nejsou dobré zprávy ani pro Česko, protože 33 procent našeho exportu směřuje do Německa. Anebo jsou Němci tak bohatí, že si to mohou dovolit. Budeme jenom doufat, že to ekonomicky ustojí,“ uzavřel Babiš.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků