Babišův turecký plán se hroutí

Babiš

Ministr financí Babiš svým vstupem do řešení problému turecké elektrárny, který nikomu neoznámil, vyvolal spory ve vládě. Foto: iUHLI.cz

Plán Andreje Babiše na řešení problematického tureckého projektu elektrárny Adularya dostává trhliny. Babiš chce, rozestavěnou elektrárnu převzala dceřiná společnost státní České exportní banky (ČEB). Ta ale žádnou firmu vlastnit nemůže.

Generální ředitel ČEB, která na výstavbu elektrárny půjčila 11,7 miliardy korun, Karel Bureš zaslal toto úterý Babišovi dopis, v němž vysvětluje, že vlastnictví jiné společnosti bance neumožňuje zákon o podpoře exportu, napsal server ihned.cz.

Čtěte také:
Hádky ve vládě kvůli turecké elektrárně
Projekt turecké elektrárny by měl pokračovat

Proti převzetí elektrárny se podle Bureše předběžně vyjádřila i Česká národní banka, která ČEB reguluje, i auditor banky. Pokud by navíc úvěr nově spadal pod nově vzniklou společnost, pravděpodobně by okamžitě zaniklo pojištění od státní exportní pojišťovny EGAP.

Bureš proto navrhuje ministerstvu financí, které je největším akcionářem ČEB i EGAP, náhradní scénář. Zkrachovalý projekt elektrárny by měl být převeden na jinou firmu, kterou k tomu speciálně zřídí vláda. Tato společnost by pak elektrárnu řídila, dostavěla a pravděpodobně nakonec prodala.

Ani tento scénář, v němž by na sebe vzala Česká republika rizika spojená s dostavbou dvou tepelných bloků v Turecku, není ideální. Podle zmiňovaného dopisu od exportní banky je rizikový, nebude lehké ho zrealizovat a může vést k velkým ztrátám.

Na jedné straně bude muset nová firma získat velmi zkušený krizový management, postarat se zhruba o tisícovku stávajících zaměstnanců elektrárny a získat dostatečné provozní financování. Největší problém ale bude dostavba obou bloků, která si pravděpodobně vyžádá investici dalších 1,5 miliardy korun. Nikdo přesně neví, jak bude dostavba probíhat a co k ní bude potřeba.

Je pouze jasné, že kotle, jež dodala rakouská firma Andritz, nejsou schopné spalovat uhlí z blízkého tureckého dolu, na které měly být projektovány. A proto se nyní pře český stát, hlavní dodavatel Vítkovice Power Engineering, turecká strana i rakouská firma o to, kdo za špatné kotle nese vinu.

Další otázkou zůstává, kdo by pro český stát elektrárnu vůbec dostavěl. Firma Vítkovice Power Engineering skončila i kvůli Adularyi v insolvenci a před třemi týdny odmítla plnit smlouvu na dostavbu bloků. Nový majitel tak bude stát před dilematem. Buď zadá dostavbu další firmě ze skupiny Vítkovice, nebo zkusí najít nového dodavatele. O práce se už dříve ucházela Škoda Praha ze Skupiny ČEZ, ta to však nyní nechce komentovat.

Právě kvůli všem těmto rizikům navrhuje ČEB zvážit i další scénáře řešení situace, ani jeden ale nebude ideální. Pokud by dokončení elektrárny bylo reálné, mohla by banka pouze navýšit úvěr stávajícímu tureckému zákazníkovi, který by si dostavbu zařídil sám. Exportní banka se však obává toho, že stávající turecký management takový projekt nezvládne.

Další možností je převzetí projektu českou stranou a jeho okamžitý prodej nebo prodej miliardové pohledávky. Zde ale hrozí velké finanční ztráty.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje