Společnost OKD nemá finanční rezervu na útlum těžby a rekultivace. Až se za pár let uzavřou hlubinné doly, čeká tak celý region klíčová otázka, kdo útlum a zahlazení dopadů těžby zaplatí.
Podle Českého báňského úřadu činí aktuální stav finančních rezerv OKD na sanace a rekultivace přibližně 267 milionů korun a na důlní škody pak zhruba 256 milionů korun uložených na vázaných účtech. A to podle Lidových novin (LN) nebude stačit.
Čtěte také:
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit
Paukner: Za OKD stojí stále Bakala
Když stát prodával menšinový podíl v OKD před dvanácti lety, privatizační smlouva obsahovala klauzuli, že na tyto činnosti bude vytvořena finanční rezerva dle platného hornického zákona. Jenže to má zásadní háček. Samotný zákon totiž podle vyjádření báňského úřadu žádnou takovou povinnost přímo nestanovuje.
Těžaři hnědého uhlí rezervy mají
Zdá se tak, že Zdeněk Bakala využil této díry v zákoně a žádné peníze na zahlazení hornické činnosti v OKD nenechal. Současná vláda si je chybějící legislativy již vědoma a uvažuje o jeho změně. Samotné ministerstvo průmyslu a obchodu však upozorňuje, že v nynější situaci už toho moc zachránit nelze.
„Jelikož hlubinná těžba společnosti OKD bude podle nejpříznivějších prognóz a v omezeném rozsahu pokračovat jen do roku 2023, a to na pokraji ekonomické výnosnosti, je velmi nepravděpodobné, že v případě zmíněné nové legislativní úpravy by byla schopna vygenerovat miliardové finanční rezervy na technickou likvidaci,“ řekl LN mluvčí resortu František Kotrba.
I když v Česku ještě nějaké fungující doly zbývají, kromě OKD jde vesměs o hnědouhelnou povrchovou těžbu, jež probíhá například na Mostecku. V jejím případě by se podobná situace, kdy těžební společnost zkrachuje a zanechá po sobě miliardové škody v poškozené krajině, opakovat neměla. „Dosud tvořené rezervy dle platné legislativy na důlní škody, sanace i rekultivace by měly pokrýt pravděpodobně všechny negativní důsledky předešlé hornické činnosti,“ dodal Kotrba.
Mohlo by vás zajímat:
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr