Doba čtení:1 m, 15 s
Důl ČSM. Foto: NWR

Podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala odstoupí na dubnové valné hromadě z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD. NWR o tom informovala ve zprávě investorům na svých webových stránkách.

„Je nám líto, že odchází, bude nám chybět. I když Zdeňkovo rozhodnutí odstoupit značí konec jeho přímého angažmá v představenstvu, nemám pochyby o tom, že NWR bude zachovávat věrnost,“ napsal v prohlášení předseda představenstva těžařské společnosti Gareth Penny.

Valná hromada NWR se uskuteční 23. dubna. Firma místo Bakaly nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana ze skupiny BXR.

Americký časopis Forbes Bakalu několikrát umístil na žebříček nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem přes miliardu dolarů. Z letošního žebříčku ale podnikatel, který vlastní také například většinový podíl ve vydavatelství Economia, vypadl. Bakalovo jmění Forbes odhadl na 0,9 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 23 miliard korun.

Po dokončení finanční restrukturalizaci NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta. NWR v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur. Tržby firmy se snížily o pětinu na 676 milionů eur.

NWR je středoevropským producentem černého uhlí. Firma těží prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD, největší černouhelné těžební společnosti v ČR, kvalitní koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Evropská komise letos schválila finanční pomoc na podporu uzavření dolu Paskov.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa