Báňští záchranáři doplnili festival bezpečnosti

Na festivalu se představil také zvýšený model vozidla Mercedes Benz Unimog, který se dostane do míst, kudy obvyklá hasičská technika neprojede. Foto: HBZS

Hlavní báňská záchranná stanice (HBZS) Ostrava se v domovském městě představila na festivalu bezpečnosti Securitas 21. A to v Dolní oblasti Vítkovice spolu s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje – hasiči, zdravotníky, policisty, strážníky.

Jsme dobrovolné hasičky a soutěžíme v disciplínách požárního sportu, o důlních záchranářích jsme toho prakticky nic nevěděly,“ uvedly Daniela Nohlová (Sbor dobrovolných hasičů Tísek) a Kristina Rudolová (SDH Děhylov). Těmto studentkám mariánskohorské obchodní akademie se tedy dostalo od směnového technika HBZS Ladislava Békeše vysvětlení o rozsahu činnosti báňských záchranářů. K vozidlu Mercedes Benz Unimog poznamenal, že tento zvýšený model se dostane do míst, kudy obvyklá hasičská technika neprojede. „Což se potvrdilo například při povodních v roce 1997,“ upřesnil směnový technik s tím, že v uvedeném autě dovezli také potápěčské vybavení včetně miniponorky či dekompresní komory.

Čtěte také:
Báňští záchranáři převzali záslužné kříže
HBZS na cvičení v Rakousku

HBZS představila i jiné prostředky nepatřící ke standardní technice záchranných složek – od trojnožky sloužící k evakuaci osob z hloubky, přes motorovou pilu řezající i armovanou ocel a okružní pilu s diamantovým kotoučem, až po speciální stojky využívané při zajišťování stropu. Ukázala i nový komunikační prostředek, napsal Měsíčník Horník.

Program letošního festivalu bezpečnosti jsme koncipovali tak, aby byl zajímavý pro širokou veřejnost i pro žáky a studenty, kteří přišli hlavně v dopoledních hodinách. Poučení a zábavu na něm našly také rodiny s dětmi,“ řekla Simona Guzdková z Bezpečnostně technologického klastru, který Securitas 21 uspořádal.

Právě expozice HBZS, jak poznamenala, byla atraktivní pro milovníky sofistikovaných strojů a zařízení. „Báňští záchranáři dorazili s polyfukčním vozidlem plným vybavení i sanitkou pro potřeby důlních výjezdů. Snad vůbec nejvíce návštěvníky festivalu zaujala jejich potápěčská technika,“ nechala se slyšet Guzdková. Před objektem Gong v Dolní oblasti Vítkovice se na Securitas 21 prezentovala i Armáda ČR, Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO, Lékařká fakulta Ostravské univerzity a konal se zde i kulatý stůl s názvem Současnost a budoucnost bezpečnosti Moravskoslezského kraje, určený pro široké spektrum institucí.

V dnešní době jsou otázky bezpečnosti velmi důležité. Domnívám se, že složky zajišťující tuto sféru budou potřeba ve stále větší míře, protože – kdo je připraven, není překvapen! Řada využívaných technologií se opakovaně osvědčuje a pomáhá zachraňovat lidské životy,“ uvedl vládní zmocněnec pro region Jiří Cieńciała.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů