Doba čtení:1 m, 24 s
Vrtná souprava na břidlicový plyn. Foto: Imagio.cz

Poslední ze zahraničních těžařských firem se stáhla z Polska, které se dle dřívějších průzkumů zdálo velice perspektivní oblastí pro těžbu břidlicového plynu. Společnost ConocoPhilips ukončila průzkum ložisek, které bylo zdůvodněno nedostatečnými výsledky v průzkumných pracích. Napsal server oEnergetice.cz.

Před firmou ConocoPhilipss skončily stejným způsobem společnosti Exxon Mobil, Total, Marathon Oil a letos i Chevron Corporation.

Jediné firmy, které neukončily práce na vrtech, jsou polský distributor plynu PGNiG a zpracovatel ropy PKN Orlen, který ovládá český Unipetrol. Obě firmy jsou řízeny polským státem.

Podle prvních odhadů měly být v Polsku rozsáhlé zásoby břidličného plynu, který je těžen nekonvenčními způsoby. Americká vládní agentura pro energii ( EIA) také řadila Polsko, podle odhadované zásoby břidličného plynu, mezi potenciálně nejbohatší evropské státy. Z výpočtů vyplývalo, že ve třech největších ložiscích má být uloženo až 5,3 bilionu metrů krychlových zemního plynu.

ConocoPhilips do průzkumů prostřednictvím dceřiné firmy investoval od roku 2009 přes pět miliard korun a vyhloubil sedm vrtů.

Obrovské zásoby kombinované s vysokými cenami ropy byly lákadlem pro největší těžařské společnosti. Polsko si mohlo projít obdobným boomem jako v USA. To se ale změnilo po zahájení průzkumných prací, které odhadované množství zásob snížily a navíc odhalily ztížené geologické podmínky, kvůli kterým by byly náklady těžby vyšší. Klesající ceny ropy přiměly producenty ke snižování výdajů a k zastavení projektů, které jsou investičně méně slibné.

ConocoPhilips do průzkumů prostřednictvím dceřiné firmy investoval od roku 2009 přes pět miliard korun a vyhloubil sedm vrtů.

Česká vláda nemíní produkci plynu z břidlic podporovat. Podle expertních odhadů by beztak mohla zabezpečit jen asi tři procenta celkové potřeby plynného paliva.