Brexit nahrál Křetínskému do karet

Eggborough_Power_Station_-_geograph_org_uk_-_349053_compressed

Elektrárna Eggborough je díky kontraktu s provozovatelem britské přenosové sítě zařazena do systému strategických energetických rezerv. Foto: wikipedia.org geograph.org.uk

Brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie, bude mít zřejmě mnohem víc následků, než si kdo dokázal představit. Jedním z nich je i otočka investorů, kteří měli v zemi budovat obnovitelné zdroje energie. To nahrává Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, který zde koupil dvě uhelné elektrárny.

Velké Británii, která se rozhodla utlumit využívání uhelných elektráren, reálně hrozí blackout. „Britský energetický systém je jedním z nejstarších na světě. Rychle zastarává a potřebuje nové kapacity,“ řekl serveru idnes.cz šéf Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Británie by měla do roku 2020 investovat do energetiky 100 miliard liber, jinak sítím hrozí kolaps.

Čtěte také:
Švédská vláda dala Křetínskému zelenou
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH

Investice měly směřovat zejména do obnovitelných zdrojů, především do větrných elektráren na pobřeží. Jenže Brexit výrazně zamíchal kartami. Investoři začali váhat a například švédský státní koncern Vattenfall už ze svého plánu na výstavbu větrných elektráren couvá.

Uhelné elektrárny jako pojistka
V této situaci můžou Británii pomoci prakticky pouze uhelné elektrárny. EPH už letos v zimě podepsal kontrakt s provozovatelem britské rozvodné sítě National Grid na využití elektrárny Eggborough, jejíž celkový instalovaný výkon odpovídá oběma blokům Temelína, jako rezervy pro případ, kdy nebude v síti dostatek elektřiny.

A nyní už se zdá jasné, že smlouva, která zatím platí do března 2017, bude prosloužena i nadále. Země totiž nové zdroje potřebuje ihned. „Energetika si nemůže dát dvouletou pauzu, než se všechno vyřeší,“ řekl analytik Simon Currie z firmy Norton Rose Fulbright. Ostatně, ostrovní síť kvůli nedostatečné rezervě zažila několik kritických momentů už během uplynulé zimy.

Problémem je slábnoucí libra
Ani pro EPH však Brexit neznamená pouze dobré zprávy. Druhou elektrárnu Lynemouth, kterou si před pár měsíci přikoupil, čeká přestavba na biomasu. Palivo se ale do Británie dováží a s poklesem hodnoty libry se dovoz prodraží. EPH je ale podle vlastních slov připravený. „Máme zabezpečeno kurzové riziko libry vůči dolaru i euru,“ řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Jakým směrem se bude britská energetika ubírat, je v tuto poměrně velmi nejasné. V každém případě si ale země nemůže dovolit výpadky dodávek. To posiluje pozici vlastníků fungujících elektráren. Sázka na britské uhlí tak zřejmě Křetískému s Tkáčem vyjde nad očekávání.

Mohlo by vás zajímat:
Německý think-tank se obává EPH
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí