Doba čtení:1 m, 27 s
Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org
Pokud se Británie rozhodne využívat uhlí i v příštích letech, bude to dobrá zpráva pro EPH Daniela Křetínského, který zde vlastní elektrárnu Eggborough. Foto: commons.wikimedia.org

Brexit možná zvrátí rozhodnutí Velké Británie úplně utlumit uhlí jako energetický zdroj. Obává se totiž závislosti země na dovozu zemního plynu a elektřiny.

Druhá největší ekonomika v Evropě plánuje opustit uhelné zdroje už za několik let. Bude to ale znamenat větší závislost na dovozu zemního plynu a elektřiny. Britská závislost na dovozu energií se přitom od roku 2005 neustále zvyšuje. A nyní může země navíc ztratit snadný přístup k zahraničním dodávkám skrze jednotný trh EU, napsaly Lidové noviny.

Čtěte také:
Britové připlatí záložním zdrojům energie
Britové se bojí uzavírat uhelné elektrárny

Británie tak nejspíš bude muset odchod od uhlí (a jeho náhradu plynem, jádrem a obnovitelnými zdroji) zpomalit. Kromě závislosti na dovozu energií totiž podle varování odborníků můžou reálně hrozit výpadky dodávek, možná dokonce i obávaný blackout.

Přibrzdění v odchodu od uhlí by bylo příznivou zprávou pro Daniela Křetínského, který v Británii koupil uhelné elektrárny. To, co se mohlo ještě před několika měsíci zdát jako velký risk, se začíná ukazovat býti spíše trefou do černého. Už nyní je jedna z Křetínského elektráren zařazena mezi rezervní zdroje.

EPH už letos v zimě podepsal kontrakt s provozovatelem britské rozvodné sítě National Grid na využití elektrárny Eggborough, jejíž celkový instalovaný výkon odpovídá oběma blokům Temelína, jako rezervy pro případ, kdy nebude v síti dostatek elektřiny. A nyní už se zdá jasné, že smlouva, která zatím platí do března 2017, bude prosloužena i nadále.

Mohlo by vás zajímat:
Výbuch srazil giganta na kolena
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech