Bude mimořádná schůze sněmovny kvůli OKD?

O podobě důchodové novely budou poslanci rozhodovat příští týden. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Jediným bodem mimořádné schůze by měla být privatizace OKD. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Někteří poslanci včera opět kritizovali premiéra Bohuslava Sobotku kvůli privatizaci OKD. Hnutí Úsvit uvažuje o svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se kauzou zabývala.

Sobotka sice byl v úvodu včerejšího jednání přítomen a odpovídal na jednu z interpelací, ale poté se z jednání omluvil, protože se účastnil jednání vládního výboru pro jadernou energetiku.

Čtěte také:
Louda chce po bývalém vedení OKD miliardy
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Příkrých slov se nepřítomnému Sobotkovi dostalo od komunisty Miroslava Grebeníčka. Podle něj Sobotka ostudně selhává, obhajuje neobhajitelné a fakticky napomáhá těm, kdo tunelovali OKD. Severní Morava bude podle jeho slov ještě dlouho platit za slepotu, zbabělost a alibismus takových lidí, jako je současný předseda vlády.

Sobotky se zastal předseda klubu ČSSD Roman Sklenák, když řekl, že Sobotka podal informace za vládu už na začátku projednávání tohoto bodu loni v červnu a přítomen byl i při dalším projednávání minulý týden. „Nejde o to, aby tady pan premiér seděl. Vy ho chcete někteří urážet, tak jak to dělal tady pan kolega Grebeníček,” prohlásil. „Tak si řekněme, jestli chceme vést tu diskusi a chceme přijmout usnesení, nebo jestli chceme urážet premiéra,” dodal.

Poslanec Úsvitu Martin Lank neúspěšně navrhoval, aby Sněmovna bod přerušila do 1. února. Novinářům později řekl, že uvažuje o svolání mimořádné schůze dolní komory, která by se zabývala pouze privatizací OKD. „Máme sesbíraný dostatečný počet podpisů pro svolání mimořádné schůze, a pokud nedojde k nějaké zásadní dohodě, kdy bychom tuto záležitost doprojednali, tak jsme připraveni podat žádost o svolání mimořádné schůze, a to pravděpodobně na přespříští týden,” řekl.

Úsvit chce svoláním mimořádné schůze zajistit, že se podaří záležitost projednat a Sněmovna k ní přijme konkrétní stanovisko. Podle Lanka by mimořádná schůze také mohla pomoci tomu, aby se Sobotka jednání zúčastnil.

Dotáhnout téma OKD ve Sněmovně do konce chce i hnutí ANO. „Chceme dát naději horníkům, kteří tam ještě zůstali,” uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Svolání mimořádné schůze je podle něj námětem k diskusi. Poslanec ANO a někdejší zaměstnanec OKD Josef Hájek včera do Sněmovny přišel v hornické uniformě a požaduje přijetí usnesení, podle kterého by se vláda měla problematikou zabývat a připravit se například na možnost zrušení privatizace OKD soudem.

Poslanec Úsvitu Jiří Štětina opět navrhoval zřízení vyšetřovací komise k privatizaci OKD. Pavel Plzák (ANO) navrhoval, aby poslanci mluvili o Zdeňku Bakalovi, který OKD řadu let vlastnil, jako o gaunerovi. Ujišťoval poslance, že se jim za to nemůže nic stát. Gaunerem nazval v minulosti Bakalu nynější ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), Bakala ho zažaloval, ale u soudu neuspěl.

Mohlo by vás zajímat:
Norsko pomůže státnímu těžaři uhlí
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Důl v Kanadě sází na gastarbeitry