Doba čtení:1 m, 17 s
Foto: pixabay.com

Česká geologická služba provede průzkum možností ukládání oxidu uhličitého (CO2) na Břeclavsku. Finance na projekt ve výši přesahující 60 milionů Kč obdržela z Norských fondů v rámci probíhajícího programu výzkumu technologií ukládání oxidu uhličitého. Uvedl to server oEnergetice.cz.

Program zaměřený na technologii zachycování a ukládání CO2 funguje ve spolupráci Česka a Norska již od roku 2013. Má celkovýrozpočet pět milionů euro a je financován Nory. Cílem je podpořit studie a výzkum v oblasti CCS a určit, zdali je možné, ať z hlediska technického či ekonomického, tuto technologii aplikovat v České republice.

Součástí programu budou čtyři projekty (z toho tři ve spolupráci s norskými partnery). Přípravné práce na některých z nich už začaly. Jedním z nich je i projekt, jenž má za cíl rozšířit znalosti a povědomí o technologii CCS a představit ji jako jedno z možných řešení pro omezení klimatických změn. Tento projekt za více než sedm milionů korun bude realizován brněnskou Masarykovou univerzitou ve spolupráci s Norskou univerzitou vědy a techniky.

Norsko má ve světě vedoucí postavení v ukládání CO2. Jeho největší dva projekty Sleipner a Snøhvit slouží k ukládání CO2 získaného z vytěženého zemního plynu v oblastech Severního a Barentsova moře. Společně dokáží uskladnit až 1,7 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Stejný objemvyprodukuje za rok přibližně 680.000 aut.

Technologii CCS, která z vypouštěných spalin uhelné elektrárny dokáže extrahovat uhlík a připravit jej k uložení, představila loni na podzim kanadská firma SaskPower. Získala mezinárodní úvěr ve výši 1,4 miliardy dolarů.