Bulhaři už staví jaderné úložiště

Obyvatelé vytipovaných lokalit, kde má být postaveno české úložiště, opakovaně protestují. Zdroj: www.nechcemeuloziste.cz

Bulharsko zahájilo stavbu úložiště jaderného odpadu poblíž své jediné jaderné elektrárny v Kozloduji. V České republice naopak plán výstavby čelí odporu.

V úložišti bude uskladněn především nízko a středněaktivní radioaktivní odpad z vyřazených čtyř jaderných reaktorů kozlodujské elektrárny. Zařízení ze sovětské éry musela skončit kvůli bezpečnostním rizikům. Evropská unie tím podmínila vstup Bulharska do EU v roce 2007.

Čtěte také:
Úložiště snižuje atraktivitu obcí
Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Projekt v hodnotě 73 milionů eur (1,9 miliardy Kč) financuje fond spravovaný Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Do provozu by měl být uveden v roce 2021. V Bulharsku jsou v současnosti v provozu dva jaderné reaktory v jaderné elektrárně Kozloduj.

V České republice se počítá s výstavbou hlubinného úložiště v jedné ze sedmi vytipovaných lokalit na Ústecku, Plzeňsku, jižních Čechách a na Vysočině. Správa úložišť radioaktivního odpadu vedle toho uvažuje i okolí jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Do roku 2020 by mělo být jasno o dvou finálních lokalitách a do roku 2025 znám „vítěz“. Stavba v odhadované hodnotě 111 miliard korun by pak měla být hotová do roku 2065.

Plány ale čelí odporu obyvatel ve všech vytipovaných lokalitách, kteří již uspořádali proti výstavbě několik protestních akcí. Rozhodnutí tak stále nepadlo. Pokud nebude plán nakládání s vyhořelým jaderným palivem urychleně předložen, hrozí nám dokonce žaloba ze strany Evropské komise.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody