Caterpillar chce propustit dva tisíce lidí

caterpillar gosselies-photostp_free_fr_cm6

Tyto stroje budou jedny z posledních, které se v Belgii vyrobí. Foto: photostp.free.fr cm6

Největší výrobce zemních strojů a zařízení pro těžební průmysl oznámil, že hodlá uzavřít svůj závod v belgickém Gosselies. Tento bolestivý záměr je součástí loňského restrukturalizačního plánu společnosti, který má připravit o práci 10 tisíc zaměstnanců.

Za hlavní příčiny redukce firma označuje slabé prodeje způsobené nejistotou v těžebním a energetickém sektoru. Tu ještě zvýšily výsledky referenda o Brexitu a dění v Turecku po neúspěšném puči. Rozhodnutí přišlo poté, co společnost v červenci neočekávaně snížila výhled tržeb a zároveň zvýšila odhad nákladů na restrukturalizaci.

Čtěte také:
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků
Mobil ušitý horníkům na míru

Belgická politická scéna reagovala na zprávu s rozhořčením. Expremiér a vůdce opozičních socialistů Elio di Rupo obvinil ministerského předsedu Charlese Michela, že pro záchranu pracovních míst nedělá dost. „Zavření belgického Caterpillaru je absolutní katastrofa,“ prohlásil di Rupo. Belgická vláda totiž v minulosti gosselieské továrně poskytla veřejnou  podporu a v zájmu zachování provozu se museli uskrovnit i zaměstnanci.

Šest desítek dělníků v Gosselies na protest zablokovalo vstup do továrny. Caterpillar je v tomto malém městě u valonského Charleroi největším zaměstnavatelem. Situací by se měla tento týden zabývat narychlo svolaná krizová schůzka zástupců Caterpillaru s místními politiky a zástupci odborů.

Výrobce plánuje, že hlavní část produkcepřesune do francouzského Grenoblu.Zánikem belgického ústředí však jeho škrty v Evropě nekončí, v ohrožení je také menší provoz v Severním Irsku, který zaměstnává 250 lidí. Akcie Caterpillaru na aktuální vývoj reagovaly poklesem o 1,17 %.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků