Čekání na Bakalu bude asi marné

Pokud Zdeněk Bakala setrvá ve Švýcarsku, bude na něj česká policie krátká. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Miliardáře Zdeňka Bakalu má před sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžební společnosti OKD přivést policie. Ta ale může svědka předvést jen tehdy, když se nachází v Česku. Bakala ovšem žije ve Švýcarsku.

Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů,” uvedli policisté na twitteru. Poslanci se tak výslechu Bakaly nejspíš nedočkají. Jedinou možností by bylo, aby sám miliardář, který ze společnosti OKD v minulosti vyvedl desítky miliard korun, změnil názor. Podle tiskového prohlášení, které včera zaslala jeho jménem médiím společnost BMM, se to ale nezdá pravděpodobné.

Čtěte také:
Pecina: Prodej OKD vypadá dnes hrůzostrašně
Expremiér Špidla vypovídal dvě hodiny

„Jak Zdeněk Bakala sdělil komisi ve svém dopisu z 2. srpna 2018, někteří politici včetně několika členů komisese netají tím, že o jeho vině ve věcech týkajících se OKD již rozhodli. Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice. Někteří politici se očividně pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ stojí v prohlášení.

Předseda komise poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) tvrdí, že Bakala nemůže výpověď odmítnout. Jednací řád vyšetřovací komise, který je přílohou zákona o jednacím řádu Sněmovny, stanoví, že každý je povinen na předvolání komise se dostavit ke komisi a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o věci, která má být vyšetřena, nebo o okolnostech důležitých pro vyšetření této věci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) žádost komise odmítl šířeji komentovat. Novinářům řekl, že to, že se veřejnost díky sněmovnímu vyšetřování možná dozví nějaké nové věci, je asi důležité, protože privatizace OKD zničila celý region. Věcí se ale zabývají i orgány činné v trestním řízení. Připomenul, že nové trestní oznámení kvůli OKD nedávno podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Tak si myslím, že je to spíš věc policie a státních zástupců,” konstatoval Babiš.

Podle dostupných údajů je to poprvé, co sněmovní vyšetřovací komise žádá policii o předvedení osoby k podání výpovědi. Jestli se podaří Bakalu před poslance dostat, ukáží příští týdny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme