Cena elektřiny stoupne

Cena elektřiny by mohla v příštím roce v průměru mírně vzrůst, řádově o jednotky procent. Foto: wikipedia.org

Ceny elektřiny na burze byly v září o třetinu vyšší než před rokem, a to hlavně kvůli prudkému růstu cen uhlí. Elektřina pro domácnosti podle analytiků tak zřejmě příští rok podraží o jednotky procent.

Za růst cen může podle odborníků celosvětový hospodářský růst, vyšší cena uhlí daná rostoucí poptávkou v Číně, odklon od jádra i rozmach elektromobilů. „Za růstem ceny elektřiny stojí z podstatné části růst ceny černého energetického uhlí na globálních trzích,“ řekl deníku E 15 analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. Uhlí podle něj zdražilo kvůli nárůstu dovozů do Číny, která zavřela část vlastních méně efektivních dolů a zároveň přestala odebírat uhlí ze Severní Koreje kvůli sankcím OSN. Nabídku uhlí z Austrálie zase přibrzdil cyklon Debbie.

Čtěte také:
Nový kotel chtějí na Ostravsku tisíce lidí
Ústecký kraj rozdělí dalších 156 milionů

Cena energetického uhlí jako vstupu pro výrobu elektřiny v uplynulých týdnech strmě vzrostla. Překonala i maxima dosažená v posledním čtvrtletí minulého roku, kdy se obchodovalo za 79 dolarů za tunu,“ dodal Sýkora.

Spotřeba proudu roste

V posledním roce zažívá většina velkých států – Spojené státy, Evropa v čele s Německem, ale i Čína – hospodářský růst. Zároveň s ním stoupá i poptávka po elektřině, které začíná být nedostatek, a v důsledku toho i její cena.

Cenu ovlivňuje i odklon některých států od jaderné energetiky, a naopak příklon k obnovitelným zdrojům, jejichž výkon zatím ale nedokáže konvenční zdroje nahradit. „U jaderné energie trhy očekávají postupné zavírání elektráren, které jsou nyní v provozu, a omezování stavby nových zdrojů, zejména v Německu a ve Francii. To ke zdražování elektřiny nepochybně přispěje,“ řekl Martin Vlček, analytik BH Securities.

Podle Tomáše Sýkory k růstu ceny přispívá rovněž prudké rozšíření elektromobility. Navíc některé země už vyhlásily cíl zbavit se v příštích dvaceti až třiceti letech výroby aut se spalovacími motory.

Zdražování elektřiny na energetických burzách se promítne do cen elektřiny zřejmě od ledna příštího roku. Cena elektřiny by mohla v příštím roce v průměru mírně vzrůst, řádově o jednotky procent. Týká se to ale jen těch domácností, které nemají cenu energie zafixovanou. Průměrná domácnost, která dnes za elektřinu zaplatí kolem 11 tisíc ročně, by musela přidat dalších 1500 korun. Podle analytiků by již od roku 2020 mohly ceny začít růst výrazněji kvůli nedostatku zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků