Češi více mění dodavatele energií

Od začátku ledna do konce června změnilo v Česku dodavatele elektřiny 280 245 zákazníků. Foto: imagio.cz

Češi v prvním pololetí letošního roku meziročně více měnili dodavatele energií. Jak u elektřiny, tak u plynu vzrostl počet změn proti stejnému loňskému období zhruba o třetinu.

Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Celkem letos od začátku ledna do konce června změnilo v Česku dodavatele elektřiny 280 245 a plynu 156 434 zákazníků. U elektřiny jde o rekordní počet změn během prvních šesti měsíců roku.

Čtěte také:
A pak že nemá klasická energetika budoucnost
„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež

Podle analytičky portálu Ušetřeno.cz Markéty Witoszové bude podobný trend pokračovat i v druhém pololetí. „Důvodem je zdražování cen elektřiny i plynu na burze, což se promítá do konečných cen pro zákazníky, kteří se poté začínají ohlížet po levnějších variantách. Velkou roli zahrálo také zdražení a změna obchodních podmínek u stávajících zákazníků ČEZ, ke kterému došlo v květnu 2018. Zákazníci tak mohli odstoupit od smlouvy ve zkrácené výpovědní lhůtě,” řekla.

Energetické náklady by měly letos podle dřívějších informací z trhu stoupnout většině českých domácností. Lidé si za energie připlatí stovky korun ročně. Energetický regulační úřad loni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro rok 2018 část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro letošní rok stagnaci konečných cen nebo jejich mírný růst v rozmezí přibližně dvou až tří procent.

Řada dodavatelů již zdražení elektřiny oznámila. Od začátku června zdražil většině odběratelů z řad domácností elektřinu ČEZ, který je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Účet u firmy stoupl zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, v průměru o čtyři procenta. Podobně zdražil od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Ceny některých produktů stoupnou během roku například také u Pražské energetiky nebo MND.

Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí nyní asi 45 eur (1170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Za celý loňský rok přešlo v Česku k jinému poskytovateli elektřiny zhruba 360 000 odběratelů, meziročně se jejich počet prakticky nezměnil. Dodavatele plynu změnilo 227 500 zákazníků, meziroční nárůst byl 11,6 procenta.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje