Jako velkou chybu, zhodnotil rozhodnutí vlády, že se Česko nepřipojí k polské žalobě proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie, pro magazín Horník-Geolog-Naftař předseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologii a naftovém průmyslu Jan Sábel.
Politici podle něj podlehli vydírání ekologických a nevládních organizací. „Česká republika podléhá nátlaku Evropské komise (EK) a páchá v přímém přenosu energetickou sebevraždu. Naše vláda by se měla inspirovat sousedním Polskem. Tamní elektrárny jsou z 90 procent závislé na uhlí a žádná vláda si nedovolí úplně uzavřít doly. Naše vlády a politici likvidují těžební průmysl v režii EK s lehkým srdcem,“ řekl Sábel.
Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
Trump chce energetickou nezávislost USA
Vlády by podle něj měly přednostně využívat domácí nerostné bohatství. Bohužel, ani stávající vláda bez důvěry se tak zřejmě chovat nebude. „Oceňujeme proto postoj německé a polské vlády, které odmítly další atak Evropské komise vedoucí k likvidaci uhelných dolů, elektráren a tepláren. Polští politici vědí, že solární a větrné elektrárny jsou nespolehlivé a jejich zavádění žene ceny energií a tepla do závratných výšek. Díky tomu se v Evropě šíří fenomén zvaný energetická chudoba, kdy stále více domácností v Anglii, v bohatém Německu, ale i u nás není schopná platit účty za předražené energie a teplo právě kvůli zavádění obnovitelných zdrojů,“ uzavřel předseda Jan Sábel.
Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody