Doba čtení:1 m, 20 s

Vodní elektrárna

Energetickou společnosti ČEZ lákají vodní elektrárny v sousedních zemích. Nejen na Slovensku, kde je zájem o vážskou kaskádu přehrad a vodních elektráren dobře známý. ČEZ by lákaly také vodní zdroje v Německu. Na území bývalé NDR je vlastní státní švédská firma Vattenfall. Je možné, že budou brzy na prodej. Stejně jako uhelné elektrárny této firmy, o nichž se dosud hovořilo především. Napsaly to Lidové noviny.

„Vattenfall má v Německu například i vodní elektrárny. To by také mělo být předmětem diskusí. Já samozřejmě nevím, jak k tomu Vattenfall přistoupí. Ale je dobré tento proces sledovat a diskutovat o něm,“ řekl deníku generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ, jehož majoritním vlastníkem je stát, dal již dříve najevo, že se o celý prodej německých aktiv Vattenfallu zajímá.

Beneš se domnívá, že příslušné diskuse se povedou celý letošní rok. Zároveň znovu potvrdil, že i v případě zájmu o Slovenské elektrárne českou firmu nejvíce lákaly vodní zdroje.

Vattenfall předpokládaný časový scénář prodeje potvrzuje, otázkou zůstává, zda by se mohl skutečně týkat i přečerpávacích elektráren ve východním Německu. „Chtěli bychom, aby se prodej uskutečnil tento rok,“ uvedl generální ředitel Vatttenfallu Magnus Hall. Primárně jde pořád o uhelné elektrárny a doly, jejichž celková hodnota by se podle předběžných odhadů měla pohybovat na úrovni dvou až tří miliard eur (asi 83 miliard Kč).

Vattenfall byl v Německu dokonce pod tlakem ekologických aktivistů, aby uhelné elektrárny úplně uzavřel. Němečtí Zelení doufali, že ho k tomu donutí přímo kabinet ve Stockholmu. Jenže do švédské metropole dorazily i zcela opačné hlasy z Berlína. Němečtí sociální demokraté totiž chtějí především zachovat pracovní místa, a to i v uhelné energetice.