Doba čtení:1 m, 56 s
Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše už se firma nechce pouštět do investičních dobrodružství. Foto: ČEZ

Polostátní tuzemský energetický gigant ČEZ se po patnácti letech chystá opustit Balkán. V rozhovoru pro E15 to uvedl generální ředitel firmy Daniel Beneš.

„V dlouhodobějším horizontu bychom rádi spíše divestovali, rozhodně nechceme nic nakupovat. Rozhodně nechceme nic dělat v zemích, kde bychom to mohli považovat za investiční dobrodružství,“ řekl Beneš.

Čtěte také:
Bulharská aktiva ČEZ chtějí dvě firmy
ČEZ hlásí dramatický pokles zisku

Investice na Balkáně se totiž ukázaly jako opravdu dobrodružné. Jejich výsledkem byly arbitráže a tahanice s místními regulátory, což mělo vliv na zhodnocení vložených finančních prostředků. V posledních letech se to týká zejména distribučních firem v Bulharsku, které byly první zahraniční investicí skupiny ČEZ. V roce 2004 je koupila dohromady za 281,5 milionu eur (tehdy zhruba 8,9 miliardy korun) od bulharské distribuční firmy. K nim přikoupila energetický zdroj ve Varně. Celkem ČEZ v zemi investoval přes sedmnáct miliard korun.

Nyní se firma snaží svých aktiv v Bulharsku zbavit. Kvůli ostrým sporům s bulharskými úřady vede ostatně ČEZ s Bulharskem mezinárodní investiční arbitráž, v níž požaduje stovky milionů eur. A požadovaná suma se může ještě zvýšit. ČEZ totiž nemůže prodat bulharská aktiva společnosti Inercom kvůli nesouhlasnému postoji bulharského antimonopolního úřadu.

Nyní se objevili dva noví zájemci, konkrétně India Power a Eurohold. Obě firmy podaly závazné nabídky, které nyní ČEZ vyhodnocuje. Pokud ale prodá bulharské firmy za nižší cenu, než byla nabídka od Inercomu, tak zahrne rozdíl do arbitráže.

ČEZ má ale spory i v dalších zemích na Balkáně. Dohodou byl uzavřen spor s Albánií, která se zavázala splatit tuzemské skupině sto milionů eur za její zmařenou investici do albánské distribuce. Zhruba 210 milionů korun pak vysoudil ČEZ na státní společnosti Elektroprivreda Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) kvůli nezdařenému projektu na výstavbu elektrárny Gacko. ČEZ se zřejmě bude chtít stáhnout rovněž z Rumunska, kde vlastní distribuční společnost a rovněž obnovitelné zdroje. „Nyní o tom interně diskutujeme. V řádu měsíců bychom si rádi řekli, co uděláme s těmito aktivy,“ uvedl Beneš. Již dříve ČEZ dával najevo, že je ochotný prodat rovněž investice v Turecku.