ČEZ Teplárenská investuje na severu

ČEZ Teplárenská_compressed

Mapa posledních investic ČEZ Teplárenské

Společnost ČEZ Teplárenská v loňském roce vynaložila desítky milionů korun na to, aby dodávala teplo levněji a spolehlivěji. Peníze směřovaly především do Ústeckého kraje, v němž je také těžiště jejích aktivit.

Největší investicí byla výstavba záložního plynového zdroje v elektrárně Ledvice. Po dokončení se tato záloha stala největší v republice. Přinese stabilnější dodávky tepla zejména v Bílině a Teplicích. Ze 181 milionů přispěl 46,5 miliony Státní fond životního prostředí, nový díky novému zdroji je totiž možné odstavit starou a nehospodárnou výtopnu v Proboštově.

Čtěte také:
Vedení ČEZ opět bez odměn
ČEZ nezávazně nabídl, že odkoupí polská aktiva EDF

V Teplicích se vedle toho připravuje přechod parních sítí na efektivnější horkovzdušné doprovázený rekonstrukcí izolací. Na spolehlivější topení se mohou těšit také obyvatelé Ústí nad Labem, a to díky rekonstrukci nejstaršího úseku parní sítě v Průmyslové ulici za 41 milionů korun.

Firma dále posílila osvědčenou synergii kombinované výroby elektřiny a tepla úpravami elektrárny v Hodoníně. „Již první rok těchto změn potvrdil předpokládané úspory,“ tvrdí Petr Hodek, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Společnost se pouští do nových oblastí, nabízí například energetické poradenství a provádění energetických auditů. Na druhou stranu se ve Vítkovicích a Tisové zbavila vlastnictví tepelných sítí ve prospěch jednotlivých elektráren. Na základě pachtovní smlouvy je bude nadále pouze provozovat. „Od všech těchto aktivit očekáváme posílení konkurenceschopnosti a udržení podílu na trhu s teplem,“ vysvětluje Radim Sobotík, obchodní ředitel společnosti.

Firmě musí pouhé udržení tržního podílu stačit, neboť v posledních měsících bojuje zejména s významným poklesem cen dovážených paliv a s ním spojeným pádem výkupních cen silové elektřiny. Výhled do budoucna je navíc negativní. ČEZ Teplárenská působí v sedmi krajích a dodává teplo do 145 tisíců domácností. Ročně vyrobí více než 7,5 tisíce terajoulů tepla.

Mohlo by vás zajímat:
Lidovci chtějí více hlídat ČEZ
TOP 10 navždy bohatých
O uhlí se často lže