Doba čtení:1 m, 19 s

cina_compressedČína, největší světový spotřebitel uhlí, pozastavila otevírání nových uhelných dolů až do roku 2019. Rozhodnutí je součástí vládní strategie boje se znečištěním ovzduší.

Peking zároveň během tohoto roku nechá uzavřít více než 1000 stávajících uhelných dolů, čímž dojde k odepsání 60 milionů tun uhlí. Čína jako největší světový znečišťovatel ovzduší si rovněž vytyčila cíl změnit svůj stávající energetický mix. Podíl dodávek energie z obnovitelných zdrojů by měl v letošním roce vzrůst z 12 na 13,2%. V současné době je v Číně vyráběno 64,4% energie z uhlí, jehož podíl by měl klesnout zhruba o 2%.

Čtěte také:
Čína vyrobí méně koksu
Uhelným statistikám vládne už 20 let Čína

Čína je již od roku 1985 největším producentem uhlí. Jen v loňském roce se v nejlidnatější zemi světa vytěžilo více než 3,7 miliardy tun. Říše středu je také největším dovozcem uhlí na světě. Vyplývá to z informací Mezinárodní energetické agentury (IEA). Druhým největším těžařem na světě jsou Spojené státy, kde se loni vytěžilo 916 milionů tun uhlí. Následuje Indie a Austrálie a další uhelné velmoci jako Indonésie, Rusko, JAR, Německo nebo Polsko.

České republice patří v žebříčku největších těžařů uhlí patnáctá příčka. Loni se v Česku vytěžilo téměř 47 milionů tun uhlí. Ve spotřebě hnědého uhlí patří Česku dokonce devátá příčka, loni se spotřebovalo 38,7 milionů tun hnědého uhlí. Těžba přitom za poslední tři roky klesá. Zároveň tuzemské těžební i energetické společnosti investovaly v posledních letech miliardové částky do ekologizace provozů.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa