Čína sníží produkci uhlí o 120 milionů tun

Čína vypouští do ovzduší 29, 4 % celkové světové produkce oxidu uhličitého. Foto: imagio.cz

Čína, která se připojila k Pařížské dohodě z roku 2016 o omezení emisí skleníkových plynů, hodlá do roku 2020 snížit produkci uhlí o 120 milionů tun. To je množství, které se rovná více než trojnásobku celkové produkce uhlí v České republice.

Snížení produkce uhlí se nejvíce dotkne čínské provincie Shanxi, která těží nejvíce uhlí v Číně. Bude to znamenat nejen omezení těžby, ale i zpomalení výstavby dolů či jejich uzavření. Tato provincie je také největším exportérem koksovatelného uhlí. Dodává je nejen do ostatních oblastí Číny, ale také do Japonska a Jižní Koreje.

Čtěte také:
Čína chce vytvořit uhelné giganty
Z čínských uhelných elektráren budou jaderné

Podle zprávy o plánu rozvoje uhelného průmyslu v této provincii bude produkce uhlí v Shanxi do roku 2020 omezena na 1 miliardu tun. Představitelé státního uhelného promyslu v této provincii nedávno oznámili, že do konce letošního roku bude uzavřeno 18 dolů a do konce roku se sníží kapacita uhlí o 17 milionů tun.

Čína je největší producent a zároveň spotřebitel uhlí. Spolu s USA je také největší producent skleníkových a dalších znečišťujících plynů. Čína vypouští do ovzduší 29, 4 % celkové světové produkce oxidu uhličitého, což ji řadí na 1. místo. V rámci nové energetické strategie chce Čína změnit mix energetických zdrojů ve prospěch méně znečišťujících a také masivně rozvíjet tzv. „čistou“ uhelnou energetiku. V rámci této strategie Peking oznámil, že do roku 2020 chce zrušit doly se zastaralou těžební technologií, což představuje celkovou kapacitu 800 milionů tun uhlí.

Čína nedávno také zveřejnila svůj plán na modernizaci svých uhelných elektráren do roku 2020 ve snaze snížit emise o 60 %. Současně bude rozvíjet větrnou energii a fotovoltaiku. Do roku 2020 by měly nové zdroje větrných elektráren dodat do sítě více než 20 milionů kilowatů a fotovoltaika více než 15 milionů kilowatů elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu