Čína vyhlásila boj nelegálním dolům

náměstí nebeského klidu_compressed

Těžba uhlí v Číně momentálně výrazně převyšuje poptávku. Ilustrační foto: morgueFile.com

Národní komise pro rozvoj a reformu Číny (NDRC) přikázala okamžité ukončení téměř 40 projektů v oblasti těžby uhlí kvůli porušování pravidel. Čína zároveň oznámila, že bude v rámci snahy o snížení obrovského přebytku těžby nad spotřebou uhlí ostřeji bojovat proti ilegálním uhelným projektům.

Nedávné výsledky zvláštní inspekce v oblasti budování ilegálních uhelných dolů ukázaly, že stále existuje menší množství ilegálních projektů, a to jak připravovaných, tak provozovaných. Musíme přijmout mnohem přísnější nápravná opatření a udělit přísnější tresty,“ citoval z prohlášení NDRC server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Čínský důl zaplavila voda, pohřešují se horníci
Plyn v čínském dole zabil 12 horníků

NDRC dlouhodobě jedná se zainteresovanými subjekty v čínském uhelném průmyslu, který byl zasažen ekonomickou krizí a rozsáhlou kampaní čínské vlády podporující přechod k využívání čistých zdrojů energie.

Čína také poprvé v historii stanovila omezení spotřeby energie. Ztrátové uhelné společnosti byly donuceny ke snižování platů a propouštění zaměstnanců. Čínská Správa národní energetiky (NEA) v únoru řekla, že v letošním roce očekává uzavření více než tisícovky uhelných dolů. Propuštěno má být více než milion horníků.

Podle Čínské národní uhelné asociace jsou současně provozované uhelné doly v zemi schopny produkovat 5,7 miliardy tun uhlí ročně. V roce 2015 dosáhla čínská produkce uhlí 3,7 miliardy tun, což znamenalo meziroční snížení o 3,5 %. Spotřeba se však pohybuje na úrovni 1,7 miliardy tun za rok. Kromě uzavírány provozovaných dolů se Čína rozhodla omezit přebytečnou produkci také zákazem otevírání nových uhelných dolů v následujících 3 letech.

Mohlo by vás zajímat:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Sto tisíc čínských horníků jde na dlažbu