Co přinese schůze věřitelů OKD?

Před dnešní schůzí věřitelů OKD se objevila řada varování před možností pádu společnosti do konkurzu, pokud dnes nebude schválen společností předložený reorganizační plán. Toto nebezpečí nelze podceňovat, na druhou stranu zkusme zaspekulovat, zda jak může být tato vidina skutečná.

Na přesnější odhad není ani čas ani dost informací, pokud nejsme přímými účastníky všech jednání. Nicméně snad by mohla pomoci obecná zkušenost z fungování jiných insolvenčních řízení, jak o ní hovoří řada odborníků.

Na první pohled by se mohlo zdát, že věřitelé společnosti, která se dostala do insolvence, budou do značné míry táhnout za jeden provaz, protože společným zájmem je co největší uspokojení jejich pohledávek. Ve skutečnosti se ale věřitelé rozpadají do různých koalic.

Čtěte také:
Soud se vrátí k privatizaci OKD
Kam čert nemůže, nastrčí poradce

Prvním příčinou je snaha získat co největší vliv na schůzi věřitelů a ve věřitelském výboru, neboť to jsou orgány, které nohou podstatně ovlivnit průběh insolvenčního řízení a do jisté míry i směrování výnosů z případného prodeje majetku.

Druhým důvodem je rozdělení pohledávek na zajištěné a nezajištěné. Pokud většina věřitelů, kteří mohou hlasovat na schůzi věřitelů, bude v pozici nezajištěných věřitelů, je velká šance, že zůstane u podpory řešení insolvence reorganizací společnosti. Nezajištění věřitelé totiž většinou v konkurzu nezískají zpět ani korunu. Jejich „jedinou šancí“ je právě reorganizace společnosti, což může do firmy (i jim) přinést nové peníze.

Zajištění věřitelé se naopak tolik exponovat nemusí, protože na ně i v konkursním řízení nějaký ten majetek (a peníze) upadající společnosti zbude.

Možná, že tedy více než o možnost vrhnout společnost do konkurzu se dnes na schůzi věřitelů OKD bude bojovat o možnost předložit další varianty reorganizačních plánů od jiných autorů. A především o změnu poměru sil mezi různými tábory věřitelů, v tomto případě zejména o získání hlasovacích práv pro Citibank. Jaká bude skutečnost, ale ukáže až průběh samotné schůze.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Rypadlo, které hrabe fazole
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu