Cyrani: Dozorčí rada měla svůj úhel pohledu

Pavel Cyrani je ředitel divize obchod a člen představenstva ČEZ. Foto: ČEZ

Dozorčí rada ČEZ zamítla prodej Elektrárny Počerady skupině Czech Coal finančníka Pavla Tykače za 10 miliard korun. Představenstvo firmy přitom prodej již dříve podpořilo. Proč se tak stalo, popsal v rozhovoru pro HN ředitel divize obchod a člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Rozhovor přinášíme ve zkrácené verzi.

Dozorčí rada ČEZ ve čtvrtek zastavila prodej elektrárny Počerady Vršanské uhelné Pavla Tykače. Představenstvo ho přitom celou dobu podporovalo. Co na to říkáte?

Dozorčí rada nabídku Vršanské uhelné odmítla, tím pádem zůstane elektrárna v majetku ČEZ. Tak jak uvedl předseda pan Pačes, tak hlavním tématem, které se diskutovalo na dozorčí radě, byla míra nejistot na poli hnědouhelné energetiky v Evropě. A vyústilo to v nynější rozhodnutí.

Čtěte také:
Vládu teď Počerady nezajímají
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Ale jak ho hodnotíte?

Jsou tu dva úhly pohledu. Představenstvo posuzovalo transakci z pohledu čistě komerčního, z pohledu jejího finančního dopadu. A dozorčí rada tak, jak je složená ze zástupců majoritního akcionáře, tedy státu, tak do toho zahrnovala i úvahu celostátní nebo celospolečenskou. A tu nabídku vyhodnotili jinak, než my. To je ale role dozorčí rady v rámci korporace, aby takovýmto způsobem doplnila pohled představenstva.

Říkáte, doplnila. Ale to trochu zní, že se dozorčí rada neřídila komerční výhodností, ale řídila se nějakým jiným, státním, zájmem. A mohla tak jít proti zájmům minoritních akcionářů. Bylo to opravdu tak?

Ne, určitě ne. Dozorčí rada reprezentuje zájmy akcionářů. Ale v rámci těch nejistot na trhu a úhlu pohledu, který každý na tyto nejistoty má, můžete tu situaci potom vyhodnotit jinak.

Je odmítnutí koncem celého prodejního procesu? Stále tu existuje opce, o které musíte rozhodnout do konce roku 2019 s tím, že Vršanská uhelná získá elektrárnu na počátku roku 2024.

Nyní skončilo stávající kolo, kdy jsme byli Vršanskou uhelnou osloveni, jestli nejsme ochotní prodat Počerady mimo dohodnuté pořadí opcí. Toto jednání už nebude pokračovat. Samozřejmě elektrárna Počerady jede dál. Ve vyjádření dozorčí rady jasně zaznělo, že strategie ČEZ, která v sobě má postupný odklon od uhelné energetiky, zůstává stejná. Včetně cíle, že chceme být do roku 2050 uhlíkově neutrální. My budeme ale i nadále řešit, jak naše portfolio provozovat, jak ho přizpůsobovat novým podmínkám na trhu a do jaké míry se ten který blok vyplácí. Pro nás je teď další milník rok 2019, kdy máme rozhodnout, jaká bude budoucnost Počerad. To, proč celá debata o možném prodeji začala už dříve, je, aby byl na modernizaci elektrárny dle stále se zpřísňující legislativy dostatek času. Modernizovat elektrárnu tak, aby mohla být bez problémů v provozu po roce 2023, zabere čas. Evropská unie navíc nyní zpřísnila emisní limity již od roku 2021.

Kdy tedy bude nutná velká modernizace? Vršanská uhelná do ní plánovala dát desítky miliard korun. Do roku 2021, kdy byste jí museli provést vy, nebo 2023?

Jsou tu dva momenty. Na současně platné podmínky byly modernizovány jen čtyři bloky, pátý blok jede na výjimku do roku 2020. Ale přichází nové kolo legislativy platné od roku 2021 a do té doby by měly být všechny bloky přizpůsobeny, pokud mají být v provozu. Není tu žádné plošné přechodové období, takže se to bude řešit zdroj po zdroji.

 Je reálné, že budete osloveni a zahájíte jednání s Pavlem Tykačem ještě před rokem 2019? Nebo, že jim elektrárnyprodáte dříve než v roce 2024?

To je otázka na Vršanskou uhelnou.

Jak vnímáte vyostřenou debatu, která kolem prodeje Počerad proběhla? Ekologové, minoritní akcionáři, ministři… Bylo to často velmi vypjaté.

Podle mého byl problém, že se do diskuse o prodeji Počerad vtělila diskuse o budoucnosti české energetiky, a ta vždy vyvolává vášně. Do jaké míry má být tradičně uhelná, do jaké jaderná, do jaké míry máme vsadit na technický pokrok v obnovitelných zdrojích… To vše se vtělilo do jednoho demonstrativního případu. A celé se to odehrávalo v současné politické situaci, což také vedlo k tomu, že ta debata nebyla ryze obchodní.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech