Doba čtení:1 m, 51 s
Lidé úložiště radioaktivního odpadu v blízkosti svých bydlišť nechtějí. Foto: www.nechcemeuloziste.cz

Starosta Myslibořic na Třebíčsku Milan Palát sbírá podpisy pod petici proti výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Podporuje ho v tom spolek SOS Na Skalním.

V sobotu a v neděli přitom Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) v lokalitě EDU západ, kam Myslibořice patří, prováděla výzkum veřejného mínění ohledně úložiště. Součinnost obce při tom nepotřebovala, výzkum pro ně provádí Akademie věd, řekl Palát.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Spolek SOS Na Skalním uspořádá 2. června Protest Fest. Během této akce chce informovat veřejnost o blížícím se referendu o úložišti, které se bude konat 16. června v Jaroměřicích nad Rokytnou, uvedl za spolek Jaroslav Vysoký. Podle něho už petici odmítající výstavbu úložiště, kterou iniciovaly Ratibořice, podepsaly asi 3000 lidí. Ratibořice jsou jednou z místních částí Jaroměřic nad Rokytnou, které podle Vysokého už první část petice s asi 2000 podpisy odeslaly ministerstvu průmyslu a obchodu. Palát petici adresuje přímo SÚRAO. Odeslat ji chce v úterý.

Myslibořice i Jaroměřice nad Rokytnou patří do lokality, kterou SÚRAO vybrala jako jednu z devíti v republice pro možné umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Je označená jako EDU západ. Dotýká se kromě Myslibořic a místních částí Jaroměřic nad Rokytnou také obcí Dolní Vilémovice, Zárubice, Ostašov a Lipník.

Podle webových stránek SÚRAO se veřejné mínění bude zjišťovat na vzorku asi 300 lidí z každé lokality. Podle Paláta jsou ale do výzkumu zahrnuty i obce mimo dotčené území. V případě EDU západ mimo jiné Výčapy nebo Valeč.

Myslibořice mají asi 700 obyvatel, oprávněných voličů je asi 450. Zamítavé stanovisko vůči výstavbě úložiště už podle Paláta přijalo obecní zastupitelstvo. Teď se rozhodlo zorganizovat petici, se kterou obchází domácnosti.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu