Další zvrat v bulharské kauze ČEZ

Temenužka Petkovová minulý měsíc rezignovala po zprávách médií, že je napojená na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom, která majetek společnosti ČEZ v Bulharsku kupuje. Foto: government.bg

Rezignace bulharské ministryně energetiky Temenužky Petkovové, která se k odchodu z funkce rozhodla v souvislosti s prodejem bulharských aktivit české energetické skupiny ČEZ, nebude přijata.

Petkovová minulý měsíc rezignovala po zprávách médií, že je napojená na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom, která majetek společnosti ČEZ v Bulharsku kupuje. Premiér Bojko Borisov tehdy prohlásil, že rezignaci přijme.

Čtěte také:
V Bulharsku je kvůli ČEZ pořádně horko
V bulharské kauze ČEZ se vynořil český miliardář

Nyní však bulharská vláda postoj k rezignaci ministryně změnila s tím, že k odchodu Petkovové neexistuje žádný důvod. „Rezignace Temenužky Petkovové nebude přijata,” uvedl náměstek předsedy bulharské vlády Krasimir Karakačanov. Dodal, že toto rozhodnutí padlo na schůzce, které se zúčastnila většina vládních ministrů.

Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy korun), má převzít aktivity s ročními tržbami kolem 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard korun), píše agentura Reuters. Transakce vyvolala v Bulharsku značné pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, dokáže financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy.

Společnost Inercom včera v Praze začala jednat s firmou ČEZ o konečném schválení transakce a o možném zapojení bulharské vlády do dohody. Rozhovory mají pokračovat do konce týdne.

Borisov podle agentury Reuters uvedl, že vláda zvažuje právní změny, které by zajistily, aby měl stát v podobných transakcích své slovo. V minulosti premiér odmítl výzvy opozice k zpětnému odkupu energetických aktivit státem.

Minulý týden Borisov vyzval centrální banku a zpravodajskou službu k prověření dohody o prodeji aktivit firmy ČEZ, jejíž hodnota se odhaduje na zhruba 320 milionů eur (přes osm miliard korun). Inercom tvrdí, že bude transakci financovat bankovními úvěry, odmítá však poskytnout podrobnosti.

Opoziční Bulharská socialistická strana (BSP) spustila kampaň proti prodeji aktivit společnosti ČEZ a vyzvala prokuraturu, aby přezkoumala původ finančních prostředků, které chce Inercom k této transakci použít. Ve středu se BSP zapojí do protestu proti prodeji, který se má konat v Sofii, píše Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo