Diamo vyplatí horníky přímo na šachtách

Horníci podle svých slov vedení společnosti OKD nevěří. Foto: OKD

Diamo očekává až 900 žadatelů, kteří budou chtít podporu sloužící k překlenutí dopadů útlumu těžby. Foto: OKD

Státní podnik Diamo, který vyplácí sociální příspěvky bývalým horníkům, zřídil pobočky svého sociálního centra na šachtách Staříč a Chlebovice Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, v němž minulý týden skončilo dobývání černého uhlí.

Podnik očekává až 900 žadatelů, kteří budou chtít podporu sloužící k překlenutí dopadů útlumu těžby, již předloni schválila vláda. Sdělila mediální zástupkyně Diama Jana Dronská. Pobočky jsou zřízeny dočasně do konce dubna.

Čtěte také:
Kam se vydají horníci z Paskova?
OKD motivuje horníky z Paskova k přesunu

Zaměstnancům, kteří museli odejít z OKD, náleží měsíční příspěvek. Má sloužit ke zmírnění následků toho, že kvůli útlumu dolů přišli o práci. V případě těch, kteří pracovali převážně v podzemí, bude činit 8000 korun, u zaměstnanců na povrchu 7000 korun měsíčně. „Příspěvek se vyplácí po omezenou dobu v závislosti na počtu odpracovaných let. Nejrizikovější skupina podle daných podmínek může dostávat příspěvek až 60 měsíců, ostatní tři až 36 měsíců,” uvedla Dronská.

Předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička uvedl, že většina zaměstnanců dolu je v situaci, do které se dostali poprvé v životě. „Musí si vyřizovat výstupní záležitosti a řešit řadu věcí spojených s hledáním nového zaměstnání. Chtěli jsme jim ulehčit náročné a stresující období a jsme rádi, že nám státní podnik Diamo vyhověl a lidé nemusí jezdit do Ostravy,” uvedl Palička.

Od 1. června loňského roku, kdy Diamo zahájilo příjem žádostí o příspěvek, jeho sociální centrum zaregistrovalo 440 žádostí a vyplatilo bývalým zaměstnancům OKD a dalších těžebních společností stanovených nařízením vlády 7,3 milionu korun. „Pouze pět žádostí bylo z důvodu nesplnění podmínek zamítnuto,” uvedla Dronská.

Pobočky sociálního centra Diama na Dole Paskov budou otevřeny ve středy od 09:00 do 15:00 a v ostatní pracovní dny od 07:00 do 13:00. Žádosti o příspěvek bude nadále vyřizovat i pracoviště odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo v přízemí správní budovy bývalého Dolu Jeremenko v Sirotčí ulici v Ostravě-Vítkovicích. Tamní pracoviště od roku 2004 vyřizuje a vyplácí příspěvky pro tisíce bývalých horníků v řádech stovek milionů korun ročně.

Státní podnik Diamo zajišťuje zahlazování následků hornické činnosti a také produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. V Moravskoslezském kraji stará o areály bývalých černouhelných dolů. Podnik zaměstnává zhruba 2500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu