Dny zdraví OKD

Dny zdraví proběhly také na Darkově. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Ostravská zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna (RBP) – jejíž historie je spjata s horníky a těžbou uhlí v regionu – uspořádala Dny zdraví v OKD. V průběhu května a června se ve vestibulech šachet ČSA, Lazy, Darkov a ČSM Sever i Jih objevovaly stanoviště nabízející vyšetření a diagnostiku a poskytující preventivní rady či konzultace. Vše bezplatně!

Jedenatřicet let na dole se na zdraví podepíše. Cítím to v zádech a kloubech,“ uvedl pro Měsíčník Horník bývalý důlní elektrikář a revizní technik v úsecích vybavování a likvidace i rubání a nynější povrchový elektromistr skipového těžního zařízení Michal Likó. Ten navštívil Dny zdraví na lokalitě Darkov. Využil nabídku RPB – měření krevního tlaku a tělesného složení, kontrolu stavu zraku, cév i chodidel, konzultace s fyzioterapeutem, zjišťování hladiny CO ve výdechu.

Čtěte také:
Kdy se budou zavírat další doly OKD?
Darkovská šachta získala počtvrté Zlatého Permona

Když je člověk mladší, tak na zdraví mnohdy tolik nehledí. S přibývajícím věkem si ovšem stále častěji uvědomuje, že by to jeho potřebovalo větší péči,“ nechal se slyšet Likó, jemuž specialisté ze zdravotní pojišťovny zjistili nadváhu a kvůli zvýšenému cholesterolu doporučili ve stravě méně tuků a více zeleniny. „Snažím se jíst něco lehčího a zdravějšího. A není to jen, jak si my havíři z legrace utahujeme, bůček light…“ nechal se slyšet zaměstnanec úseku elektroprovozu povrch. Dny zdraví považoval za dobrý počin, ne každý má podle něj doma přístroj na měření krevního tlaku, anebo čas zajít si po práci na podobné vyšetření a navíc v takovémto rozsahu.

Dny zdraví se těšily značnému zájmu, největší byl zaznamenán na Darkově (kde je i podnik, úpravny, servisní provozy) a na obou lokalitách ČSM. „U jednoho stánku provedli padesát až sedmdesát měření za den – to je například při zjišťování stavu cév opravdu hodně, protože jedno toho vyšetření trvá sedm deset minut,“ popisovali účastníci. Prevence také spoustě jejich kolegů či kolegyň rozšířila obzory, napsal Měsíčník Horník

Hlavním důvodem, proč jsem tam šla, byla má snaha skoncovat s kouřením,“ konstatovala Simona Nowrotková, skladnice z darkovských servisních provozů. Při jednom se informovala na stav svých nohou a zároveň si zopakovala již dříve absolvované cévní vyšetření. „To sice dopadlo dobře, ale jinde jsem zjistila, že nedodržuji řádnou životosprávu,“ řekla. Z jejího pracoviště se postupně na preventivní akci vystřídali takřka všichni, považovali to za příležitost udělat něco pro zdraví.

Dny zdraví v OKD začaly 21. května a skončily 21. června, personál RBP se zaměstnancům OKD věnoval vždy v čase od 7.30 do 14.15. Ve dvou termínech byli na ČSA, pak Darkově a Lazech, nakonec na ČSM – Severu i Jihu. Poskytovali informace o službách či programech zdravotní pojišťovny a uspořádali rovněž slosovatelnou anketu o deset mobilních telefonů.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo