Do dolů OKD fárali studenti

Práce horníka je pro tvrdé chlapy. Ilustrační foto: OKD

V důlních závodech 1 – Darkov a 2 ČSM – Sever společnosti OKD fárali studenti oboru Elektroenergetika z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Společnost OKD jim umožnila tuto exkurzi proto, aby se seznámili s prostředím a provozy, které by se mohly stát v budoucnu jejich pracovišti. „Vzhledem k jejich zaměření jsme je na Darkově vzali na devátém patře na prohlídku hlavní čerpací stanice důlních vod a elektrorozvodny. K uhlí se dostali nejblíže u velkokapacitního zásobníku R1,“ popsal pro Měsíčník Horník bezpečnostní technik Luboš Doubravka, jenž studenty a pedagogy doprovázel po dole spolu s vedoucím provozu dopravy Petrem Šotkovským a zastupujícím vedoucím provozu elektro Tadeášem Frýdou.

Čtěte také:
Bakala odmítá žalobu správce OKD
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

Po vyfárání následovala ještě návštěva skipové věže a prohlídka těžního zařízení, napsal Měsíčník Horník. Druhá část skupiny viděla prakticky to samé na stonavské šachtě. „Čekal jsem všude hluk, špínu, prach – dokonce jsem si vzal vlastní respirátor. Ale ten by byl potřeba v rubání nebo na čelbě, jak nám řekli. Byla to zajímavá skutečnost, po níž jsme si udělali obrázek o šachtě i samotné OKD,“ zhodnotil za studenty FEI Matouš Vrzala, jehož specializací jsou elektrické stroje a přístroje. Exkurze se uskutečnila díky tradičními partnerství těžební společnosti s univerzitou, která připravuje pro báňskou praxi odborníky nejen v hornictví, geologii či důlním měřictví.

OKD má zájem nejen o tyto profese, ale rovněž o studenty oboru ekonomie, obchod nebo marketing,“ vysvětlovala personální ředitelka Radka Naňáková s tím, že fi rma má o mladé zájem. Spustila proto i program s názvem Studuj a získej praxi, jenž vysokoškolákům nabízí placenou praxi s možností spolupráce na jejich magisterských a bakalářských pracích. Více informací o programu je možné nalézt na webu okd.cz v sekci kariéra – studenti.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků