Do Litvy dorazil první americký plyn

Surovina, která dnes dorazila do přístavu Klajpeda, je určena pro klienty v Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Foto: wikipedia.org Mantas Volungevicius

Litva obdržela první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA. Dohodu, jejímž cílem je snížit závislost na Rusku, Litva uzavřela v červnu.

Dodávka má zásadní význam pro celý region,” řekl litevský ministr zahraničních věcí Linas Linkevičius. „Náš vztah se Spojenými státy chceme upevnit v mnoha ohledech a kromě obrany a bezpečnosti je obchod s energií jednou ze strategických oblastí spolupráce,” řekl.

Čtěte také:
Zatmění slunce paralyzuje solární elektrárny
Začíná světová plynová válka?

Litevský státní obchodník s plynem LDT v červnu uzavřel první kontrakt na nákup zkapalněného zemního plynu z USA se společností Cheniere Energy. Surovina, která dnes dorazila do přístavu Klajpeda, je určena pro klienty v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Litva terminálem na LNG v Klajpedě v roce 2014 prolomila monopol Gazpromu na dodávky plynu do Pobaltí a nyní si jeho prostřednictvím zajišťuje zhruba polovinu domácí spotřeby této suroviny, a to především od norské společnosti Statoil. Zbývající část zemního plynu získává plynovodem z Ruska.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Rypadlo, které hrabe fazole
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu