Dohoda o mzdách v ČEZ stále není

Týdeník Euro loni v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63.805 Kč. Foto: ČEZ

Odbory společnosti ČEZ, do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, se ani včera s vedením firmy nedohodly na růstu mezd pro letošní rok. Vedení ČEZ předložilo odborům finální návrh, a to růst mezd o šest procent pro většinu zaměstnanců, který už neplánuje měnit. Pokud ho zástupci zaměstnanců nepřijmou, bude platit současné znění kolektivní smlouvy platné do roku 2022. Uvedl to zástupce odborů působících v ČEZ Jan Hrb.

Nynější kolektivní smlouva podle něj obsahuje takzvaný inflační automat, což by v případě nepřijetí dohody znamenalo pro letošní rok nárůst pro tarifní mzdy o 2,3 procenta. “Pro smluvní mzdy tam automat není, takže by bohužel v roce 2019 měly nulový nárůst,” uvedl už dříve Hrb. Konkrétně v dukovanské jaderné elektrárně má podle něho smluvní mzdu necelá polovina zaměstnanců.

Čtěte také:
Nechal se ČEZ v Bulharsku oškubat jak slepice?
Babiš chce vysvětlit bulharskou transakci ČEZ

Podle Hrba přišly odbory na jednání s požadavkem na růst tarifních mezd o osm procent, což je o procento méně, než požadovaly dosud. Zaměstnavatel podle něj nabídl růst o šest procent, s výjimkou části zaměstnanců se smluvní mzdou, kteří by si měli polepšit o 3,7 procenta. Dosud vedení ČEZ navrhovalo růst tarifních mezd o čtyři procenta.

Návrh vedení ČEZ je v intencích již uzavřené dohody s odbory v integrovaných dceřiných společnostech, tedy meziroční nárůst tarifních mezd o šest procent. Dnešní jednání proběhlo optimisticky, ale potvrzený postoj k návrhu nám odbory sdělí do konce ledna,” řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Odboráři integrovaných dceřiných firem ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, se na růstu mezd pro letošní rok dohodli se zaměstnavatelem už v polovině prosince.

Hrb dále uvedl, že pro většinu z 29 základních odborových organizací je konečný návrh zaměstnavatele přijatelný, tři základní organizace ale zatím nesouhlasí. “Přijetí nefunguje většinovým způsobem, je uplatňováno právo veta. I kdyby chyběl jen jeden jediný podpis, tak to pořád není schváleno,” dodal. O tom, zda odbory nabídku nakonec přijmou, spekulovat nechtěl.

Vyjednávání o mzdách v ČEZ na konci loňského roku doprovázela série protestů. Zhruba 80 zaměstnanců ČEZ demonstrovalo na začátku prosince za vyšší růst mezd před centrálou firmy v Praze, protesty se tehdy uskutečnily také přímo v jaderných elektrárnách v Temelíně a Dukovanech. Před Vánoci se pak demonstrace uskutečnily přímo před oběma jadernými elektrárnami. V Temelíně se sešlo asi 70 zaměstnanců, v Dukovanech zhruba 150.

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 tisíc lidí, z toho zhruba 20 tisíc lidí v Česku. Samotná ČEZ a.s. má asi 5500 zaměstnanců. V dukovanské elektrárně pracuje asi 1300 lidí, temelínská elektrárna má zhruba 1250 zaměstnanců.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro loni v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63 805 korun. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v třetím čtvrtletí roku 2018 průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43 260 korun.

Průměrná hrubá mzda v ČR celkem se pak v loňském třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31 516 korun. Nominální nárůst činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, vyplývá z dat ČSÚ.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme