Dukovany čekají i letos odstávky

První letošní odstávka začne v Dukovanech 10. března. Foto: ČEZ

Letošní odstávky čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany by měly v součtu trvat okolo 230 dnů. Zahájení první letošní odstávky je plánované na 10. března. Druhý blok Dukovan by pak měl stát 55 dní.

Elektrárna se postupně vrací do standardního režimu poté, kdy získala pro všechny bloky nová povolení provozu. Uvedl to ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Čtěte také:
Model dostavby Dukovan bude v březnu
Virtuální prohlídky ČEZ – Dukovany

Já bych tady rád vyhlásil novou etapu provozního života, protože pro naši elektrárnu je to jakýsi předěl,” řekl Štěpanovský k získání nových provozních povolení. Firma ČEZ do elektrárny od roku 2000 investovala přes 18 miliard korun. Loňské odstávky jednotlivých bloků v součtu trvaly 500 dní. Dukovany, které už fungují přes tři desetiletí, jsou podle Štěpanovského připraveny na dalších 20 až 30 let provozu.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na pondělním energetickém Žofínském fóru v Praze řekla, že čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Dukovan. Podle ní totiž existuje obecná evropská tendence, aby byly jaderné bloky v provozu optimálně pouze po dobu 40 let.

Provoz jaderné elektrárny je především o plnění regulatorních požadavků. Ty jsou jednoznačné a ty plníme,” řekl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Uvedl, že ve světě je tendence provozovat jaderné bloky i 60 let. „Nevidím jediný důvod, proč by to nemohlo platit v případě České republiky,” uvedl. Česko si podle něj musí umět svůj postoj obhájit. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž doplnil, že energetický mix si každý stát v EU řeší samostatně.

Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři bloky Dukovan byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. V loňském roce byly během odstávek kromě velkých kontrol a investic také dokončeny opakované kontroly svarů vynucené tím, že v dokumentaci byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Byly i neplánované odstávky, kvůli opravám některých částí zařízení.

Tento rok budou podle Štěpanovského odstávky bloků ještě delší než obvykle proto, že během nich budou technici kromě pravidelných kontrol a výměny části jaderného paliva dokončovat některé investice. ČEZ se chystá v Dukovanech vynaložit skoro 1,8 miliardy korun, mimo jiné do nových čerpadel bazénů pro použité palivo nebo nové regulační armatury v primárním okruhu. V první půli roku bude kromě druhého odstaven i první blok Dukovan, odstávky zbývajících dvou bloků budou následovat od podzimu.

SÚJB loni a předloni postupně vydal povolení pro provoz všech dukovanských bloků na dobu neurčitou poté, co jim končily dřívější desetileté licence. Štěpanovský řekl, že u prvního bloku Dukovan bude muset elektrárna proces přesto opakovat po deseti letech, protože toto povolení bylo jediné vydané ještě podle starého atomového zákona. Zbývající tři bloky mají povolení na dobu neurčitou, ale ČEZ u nich musí průběžně plnit podmínky dané státním dozorem.

U plánovaného nového jaderného zdroje Dukovan pokračuje posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Zatím ale nebyl vybrán investorský model ani určeny zdroje financování. Proti stavbě se v řízení EIA ozývají nesouhlasné hlasy ze zahraničí, nejvíc z Rakouska.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků