Důl Centrum zakryl betonový poklop

centrum_fotoiuhli-cz_compressed

Důl Centrum byl posledním hlubinným hnědouhelným dolem u nás. Foto: iUHLI.cz

Půlmetrový betonový poklop definitivně uzavřel poslední hnědouhelný hlubinný důl v Česku. Důl Centrum z roku 1888 je tak dnes už jen historií.

Poslední vozík uhlí odtud vyjel 1. dubna a od té doby se důl společnosti Severní energetická připravuje na zavření. Definitivní tečku za provozem nejstarší těžební jámy udělalo 24 kubíků betonu, uvedl server idnes.cz.

Všechny tři šachty do podzemí s kilometry chodeb se zasypávaly směsí sádrovce a popílku, která po ztvrdnutí připomíná beton. Tato hmota zabrání tomu, aby se nahoru dostal metan a dolů naopak kyslík, jinak by mohlo dojít k samovznícení uhlí.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

Dnes je šachta naplněná 3,5 tisíci tun sádrovce a popílku, který se sem začal sypat 28. srpna. „Už se k těžbě nepoužívala 30 let. Zvenku moc hezky nevypadá, ale dole měla pěkné zázemí, vše bylo postavené z cihel,“ vysvětlil ředitel dolu Pavel Lička. „Je mi líto, že důl končí. Pracoval jsem tu čtrnáct let. Havířina je kouzelná věc,“ dodal.

Zcela zasypaná je už takzvaná výdušná jáma, která z dolů odváděla plyn. Ta je nedaleko Horního Jiřetína a nyní zde musíme rozebrat dům nad jámou a pak ji také zabetonujeme,“ uvedl Lička. Více než z poloviny je už zasypaná i nejnovější, 180 metrů hluboká těžební jáma, jíž se fáralo od roku 1953.

Nyní se bude důl Centrum, kde pracovalo 330 lidí, pět let rekultivovat. „Z dolu 220 lidí přešlo na lom ČSA, zbylá stovka zde stále zatím pracuje,“ sdělil šéf končícího dolu, kde se za celou jeho existenci vytěžilo zhruba 64 milionů tun hnědého uhlí.

Ještě v květnu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zvažoval, že by stát od společnosti Severní energetická důl za korunu koupil, zakonzervoval a byl by připravený jako záloha pro případnou těžbu pod Horním Jiřetínem.

Nebyl to špatný nápad, zřejmě ale bylo na vyjednávání málo času. V současnosti už by zde těžba nebyla možná, důlní šachty zaplaví voda. Musela by se postavit nová šachta,“ podotkl Lička.

O uzavření „Centrumky“ vláda rozhodla v roce 1994. Protože stále platí limity těžby uhlí u Horního Jiřetína, lom ČSA bude těžit do roku 2025. Už v úterý ovšem skrývkové rypadlo dosáhlo limitů, za které nemůže, a horníci vytěžili poslední kubík hlíny nad uhlím. Další odkrývat nesmí.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme