Důl Petr Bezruč otevře dveře veřejnosti

Důl Petr Bezruč (do roku 1946 Důl Terezie) je nečinný černouhelný důl, který se nachází ve Slezské Ostravě. Foto: wikipedia.org

V sobotu 9. září se pro veřejnost otevře bývalý důl Petr Bezruč ((dříve Důl Terezie) ve Slezské Ostravě. Den otevřených dveří zde pořádá odštěpný závod ODRA státního podniku DIAMO.

Brány dolu se veřejnosti otevřou v 10 hodin dopoledne. Na programu bude prohlídka kulturních památek (průmyslových budov, těžního stroje a těžní věže), výstup na těžní věž jámy Terezie, hudební vystoupení, výstava fotografií a promítání filmů s hornickou tematikou. Zájemci se mohou do areálu bývalého dolu přijít podívat až do 16 hodin.

Čtěte také:
Nejvyšší kontrolní úřad pochválil DIAMO
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

​Důl Petr Bezruč (do roku 1946 Důl Terezie) je nečinný černouhelný důl, který se nachází ve Slezské Ostravě. Těžba zde byla ukončena v roce 1992 a areál dolu byl dán do správy státnímu podniku DIAMO. Je pojmenován podle básníka Petra Bezruče.

Důl fungoval v letech 1843–1994, těžily se sloje v jakloveckých, hrušovských a petřkovických vrstvách. Důlní pole bylo otevřeno 7 jámami (Terezie, Nová jáma, Vízina, Jindřich, jáma č. IV, jáma č. V, jáma č. VII) do hloubky 1368 m (nejhlubší byla Nová jáma s hloubkou 1089,4 m).

Průzkum důlního pole dnešního dolu Petr Bezruč byl zahájen v roce 1838 těžařstvem J. Gross a spol. Samotná výstavba dolu byla zahájena v roce 1842 a důl dostal název Terezie, důl byl napojen na Jakloveckou dědičnou štolu. V roce 1843 důl odkoupil Salomon Mayer Rothschild.

Po připojení na Báňskou dráhu, 23. prosince 1862, které umožnilo kapacitnější expedici uhlí, byl důl přestavěn na hlubinný provoz. Roku 1879 se součástí dolu Terezie stal důl Vizina a v roce 1883 pak důl Jindřich.

Název Terezie nesl důl až do 1. ledna 1942, kdy došlo ke změně názvu na Bergschacht. Po skončení 2. světové války se důl nakrátko vrátil k pojmenování Terezie, ale již k 17. červenci 1946 byl název změněn na nynější Petr Bezruč.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR