Elektrárna Chvaletice je znovu zisková

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

Po rozjezdu dvou bloků, na nichž se ještě dokončuje modernizace, se loni elektrárna Chvaletice, kterou vlastní miliardář Pavel Tykač, vrátila do zisku. Zatímco předloni se hospodaření propadlo do čisté ztráty 748 milionů korun, loňský čistý zisk vystoupal na 431 milionů korun.Firmě přitom klesly tržby z 9,3 na 6,8 miliardy korun.

Desetinu tvořily příjmy za poskytování služeb na stabilizaci elektrické soustavy, které nakupuje její provozovatel ČEPS. Výroba elektřiny se zvedla z 2,4 na 3,3 terawatthodiny. „Původně jsme ale čekali, že výroba bude vyšší,“ uvedla pro E 15 Gabriela Sáričková-Benešová, mluvčí skupiny SevenEnergy, do níž Chvaletice patří.

Čtěte také:
Chvaletice symbolizoval mangan, dnes elektrárna
Chvaletická kotelna splní emisní limity

V polovině loňského roku najela elektrárna na nový obchodní model. Od dolů ze skupiny už uhlí nekupuje, ale na základě smlouvy o využívání elektrického výkonu ho jen odebírá a vyrábí z něj elektřinu, kterou pak jménem těžařů prodává na trhu.

Z utržených peněz si nechává poplatek za přepracování uhlí a zbytek odvede do sesterských firem. Z přepracování uhlí elektrárna inkasovala loni tržby 1,66 miliardy korun.

Stejný model si Tykačovy firmy vyzkoušely v roce 2015. Tenkrát v rámci jednání o dlouhodobých dodávkách uhlí z Tykačova lomu Vršany pro elektrárnu Počerady, která patří skupině ČEZ, se obě strany dohodly, že počeradská elektrárna přepracuje část dodaného uhlí na elektrickou energii pro Vršanskou uhelnou. ČEZ poskytl Vršanské uhelné výkon 200 megawattů. V posledních dvou letech Vršanská uhelná tuto možnost už nevyužívala.

V režimu přepracování budou Chvaletice fungovat zhruba do léta. Pak by měla veškerý obchod s komoditami ve skupině SevenEnergy převzít nově vytvořená dcera Sev.enCommodities.

Chvaletice si loni nově začaly zajišťovat tržby za elektřinu jejím předprodejem na příští roky. Už nyní tak elektrárna prodala polovinu objemu, který plánuje vyrobit v roce 2019. Předprodeje se týkají také let 2020 a 2021.

Mohlo by vás zajímat:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme