Doba čtení:2 m, 39 s
Jedním z největších uživatelů povolenek a zároveň největším obchodníkem s těmito nástroji v Česku je firma ČEZ. Foto: ČEZ

Ceny emisních povolenek letí vzhůru. Jen od počátku roku jejich hodnota vyskočila téměř o 70 procent a jedna se prodává za více než 13 eur. Některé obory se kvůli boji proti oteplování klimatu obávají mimoevropské konkurence.

Jde o reakci na nedávno schválenou reformu evropského systému emisního obchodování. Po dobu pěti až šesti let bude nyní na trh přicházet méně povolenek, než je zapotřebí,“ uvedl pro iHNED.cz Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ. Ta je jedním z největších uživatelů povolenek a zároveň největším obchodníkem s těmito nástroji v Česku.

Čtěte také:
Rozšíření Dukovan může narazit na Brusel
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Zmiňovaná reforma má za cíl snížit objem povolenek v oběhu a je kompromisním řešením po mnoha letech vyjednávání na půdě EU. Celý systém, který funguje od roku 2005, dlouhé roky neplnil svůj účel. Ten spočívá ve zdražení vypouštěných emisí natolik, aby to velké firmy nutilo k úsporám či přechodu na modernější a čistější technologie.

Problém byl, že i když obchodování s emisními povolenkami mělo být hlavním nástrojem boje s globálním oteplováním, Bruselu to nestačilo. Vedle zpoplatnění vypouštění CO2, které mělo samo navádět firmy k omezování produkce a větší orientaci na nízkoemisní zdroje, zavedla EU další závazné cíle i v oblasti úspor a zelené energie.

Když se pak k masivnímu boomu dotovaných obnovitelných zdrojů a snižování spotřeby přidala ještě ekonomická krize, trh trpěl obrovskými přebytky a povolenky prakticky nikoho nezajímaly. Proti reformě ale bojovaly některé státy v čele s uhelným Polskem.

Růst hodnoty emisní povolenky má několik zásadních dopadů. Většinou se nejrychleji promítnou do cen elektřiny. Ty dlouhé roky klesaly, v loňském roce ale hlavně díky dražším povolenkám a vyšším cenám uhlí zaznamenaly obrat a jedna megawatthodina se prodávala mezi 30 a 40 eury.

Pokud by se stávající trend u povolenek ukázal jako trvalý, tak to cenu elektřiny určitě zvedne. Nyní hraje drahá povolenka na ruku hlavně nízkoemisním plynovým elektrárnám,“ říká energetický expert ze společnosti ENA Jiří Gavor.

Právě elektrárny na plyn, jádro či obnovitelné zdroje z růstu cen povolenek těží nejvíce − nemusí je kupovat a dražší elektřina pro ně znamená vyšší marži.

Že by se ale aktuální růst cen povolenek dramaticky promítl na fakturách za elektřinu, zatím prý nehrozí. „Nárůst cen povolenek je doprovázen poklesem cen uhlí. Ty dosáhly vrcholu na přelomu roku. Od té doby klesají,“ říká Kříž z ČEZ.

Více se drahých povolenek obává těžký průmysl. Firmy z oborů, jako jsou chemický průmysl, ocelářství, cementárny a další, cítí kvůli nastupující reformě hned dvojí hrozbu.

V současné době je většina z těchto oborů zahrnuta v systému, který jim přiděluje většinu emisních povolenek zdarma. Dostávají je hlavně obory, které by byly znevýhodněny oproti světové konkurenci, a hrozilo by, že kvůli povolenkám přesunou výrobu jinam.

Toto se nyní mění. A tyto obory nejenže budou po reformě dostávat mnohem méně povolenek zdarma než doposud, budou za ně navíc platit výrazně víc. Oceláři proto například straší zánikem ocelářství v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly