Energetika lesy nepoškozuje

Lesy ČR od energetických firem na základě staré vyhlášky požadují stamilionové částky. Foto: pixabay.com

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček uznal argumenty energetických firem, kterým se nelíbí vyhláška, podle níž Lesy ČR vyčíslují a vymáhají škody na lesích způsobené průmyslovou činností.

Zástupci Teplárenského sdružení a Svazu zaměstnanců v energetice se před nedávnem obrátili na Veřejného ochránce práv, jelikož se cítili poškozeni Vyhláškou ministerstva zemědělství o stanovení pásem ohrožení lesů pod vlivem imisí z roku 1996, která stanovila tzv. pásma ohrožení lesů vlivem znečištění životního prostředí. Lesy ČR totiž od firem na základě vyhlášky požadují stamilionové částky. Energetici ovšem namítají, že k takovému ničení lesů průmyslovou činností, se kterou počítá tato vyhláška, nedochází, napsal Ekonomický deník.

Čtěte také:
ODS: Energetika potřebuje politickou shodu
ANO chce stavět jádro

Zástupce ombudsmanky Křeček proto svolal jednání, jehož výsledek lze bezesporu označit za vítězství energetických firem, které u řady soudů argumentovaly tím, že do ekologizace svých provozů investovaly miliardy a přesto musí platit stejné poplatky za ničení lesů jako před těmito, opatřeními.

„Všichni se shodli na tom, že právní úprava už není aktuální, je potřeba ji revidovat a uvést do souladu se současnou situací,“ uvedla k výsledkům jednání mluvčí úřadu ombudsmana Iva Hrazdílková. Podle ní ministerstvo zemědělství na jednání potvrdilo, že už na vyhláškách pracuje. Výsledkem jednání by měla být písemná výzva Stanislava Křečka směrem k MZe s žádostí o nápravu tohoto stavu.

„Celá vyhláška je postavená na hlavu a bylo by ji dobré zrušit. Zástupci Lesů ČR nejsou nikdy schopni vyčíslit, že ta škoda vznikla, tak jak vyhláška předjímá. Navíc ty škody tak nevznikly, jelikož jsou tak nízké koncentrace emisí, že ty lesy prostě poškodit v tomto rozsahu nemohou,“ řekl profesor Jakub Hruška z Ústavu pro výzkum globální změny při AV ČR.

Podobně mluví i elektrárenská společnost ČEZ, která vede s LESY ČR 38 soudních sporů za několik set milionů korun. „S Lesy ČR jsme se pokoušeli o smír několikrát, ale jejich argumentace je absurdní a v rámci Evropy naprosto unikátní. V Evropě platí velmi tvrdé a přísně hlídané emisní limity a podniky navíc odvádějí za to, co vypouštějí, poplatky do veřejných rozpočtů. Lesy ale chtějí, aby všichni platili dvakrát  – do rozpočtu a ještě jim. Neukázali přitom jediný důkaz (např. i pouhé fotografie z terénu) o tom, že k poškozování lesů imisemi oxidů síry a oxidů dusíku i nadále skutečně dochází, a to přestože jsme předložili znalecký posudek v oblasti lesního hospodářství prokazující opak,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků