Energiewende není reakcí na Fukušimu

Ilustrační foto: Imagio.cz

Energiewende, tedy radikální proměna německého energetického sektoru, se netýká jen energetiky. Je to něco více, jde o projekt, který jde napříč sektory. Dotýká se výstavby nových přenosových sítí, její součástí je také výzkum a vývoj nových technologií. Má i mezinárodní aspekt a důležitá je rovněž účast veřejnosti. Na 15. energetickém kongresu to řekl Ernst Peter Fischer z německého ministerstva zahraničních věcí.

„Někdy se setkáváme s neporozuměním, že Energiewende je reakcí na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. To je nesprávná idea,“ vysvětlil Fischer. „Mnoho lidí si myslí, že je to bláznovství. Ale většina Němců tomu věří. Je nezvratná, samozřejmě existují problémy. Energiewende má a bude mít důsledky. Debaty stále běží. Je důležitá akceptace Energiewende na Jihu Německa,“ řekl na kongresu expert EnBW Jörg Jasper.

Fischer doplnil, že Energiwende je termín z 80. let. Němců se dotkla havárie jaderné elektrárny Černobyl. „Byl jsem tehdy na ministerstvu asistentem v Bonnu, šel jsem na ohňostroj, zapnul jsem rádio a dozvěděl jsem se, že mrak není nebezpečný. Už tehdy jsem si jako stážista uvědomil, že jádro má své problémy a rizika, která musíme ovlivňovat,“ dodal. Postupný útlum jádra v Německu začal již v roce 2002, kancléřka Angela Merkelová útlum později zpřísnila. Práce na Energiewende je výhled, který začal v roce 2000.

Podíl uhlí na energetickém mixu v Německu klesá výrazněji než v Česku. „Od jádra chceme na rozdíl od Česka upustit. Je důležité naslouchat partnerům a jednat společně. Už loni jsme dosáhli podílu obnovitelných zdrojů 27 procent. To je něco, na co můžeme být pyšní,“ míní Fischer.

Energetika má být podle Fischera šetrná k životnímu prostředí. Energiewende bude trvat i nadále, je součástí evropské politiky. „Je mnohem vhodnější ubírat se evropským směrem, než aby si všechny státy na svém písečku vytvářely své vlastní koncepce. Jsem optimistou,“ uvedl.Zatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

Vstup do diskuze