Pro Energetický regulační úřad (ERÚ) je v otázce zachování či prolomení těžebních limitů zásadní případný dopad do cen pro koncové zákazníky a také možný negativní vliv na energetickou bezpečnost. Nedostatek uhlí jako primární suroviny pro oblast teplárenství může přinést razantní růst vstupních nákladů tepláren a růst cen pro konečné spotřebitele, který může vést k většímu ohrožení energetickou chudobou. ERÚ to dnes uvedl v prohlášení.
„Proto bychom jako úřad uvítali přesné propočty těchto dopadů a vyjadřujeme připravenost na podobné analýze spolupracovat,“ píše v prohlášení předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
„Druhou částí našeho komentáře je energetická bezpečnost České republiky, která může být potenciálně ohrožena v případě nedostatku uhlí například v závislosti na komplikované geopolitické situaci, nebo v případě, kdy sousední státy budou omezovat kvůli svým národním potřebám možnost dovozu této komodity,“ dodala Vitásková.
Čtěte také: Mládkovo řešení limitů jde do boje
„Tyto připomínky jsme podali i s vědomím, že nejsme primární připomínkové místo, ale považovali jsme jako úřad za důležité o všech aspektech informovat,“ napsala Vitásková.
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vládě prolomit limity na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. V případě lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce předložit analýzu potřeb případné úpravy územně ekologických limitů do konce roku 2019.
Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Zrušení limitů by byl jen první krok
ERÚ se kvůli razii obrátí na Ústavní soud