Evropská závislost na ruském plynu roste

Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě. Foto: wikipedia.org

Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl podle ruské státní společnosti Gazprom o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. Evropská unie přitom usiluje o snížení závislosti na ruském plynu.

Gazprom rovněž uvedl, že jeho celková produkce plynu v období od ledna do září meziročně vzrostla o 19 procent na 339,8 miliardy krychlových metrů. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Schröder jde do správní rady společnosti Rosněfť

Generální ředitel podniku Alexej Miller minulý týden prohlásil, že v dlouhodobém horizontu vidí prostor pro další zvyšování exportu plynu do Evropy a do Turecka. Důvodem je podle něj pokles těžby plynu v tomto regionu.

Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě. Firma loni prodala evropským zákazníkům rekordních 179 miliard krychlových metrů plynu. Věří, že její dodávky do Evropy se mohou dál zvyšovat navzdory obavám Bruselu z nadměrné energetické závislosti na Rusku.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic