Fico: K horníkům se nikdy neotočím zády

robert-fico-wikipedia_compressed

Slovenský premiér Fico vyjádřil horníkům i těžbě uhlí svou jasnou podporu. Foto: Wikipedia.org

Dokud budu premiérem, moje vláda se nebude nikdy otáčet k horníkům zády. Tato slova pronesl slovenský premiér Robert Fico u příležitosti Dne horníků, když sfáral do dolu Nováky.

Ficopodle svých slov navštívil úsek v dole, který vláda podpořila v roce 2009 významnou státní dotací a který dnes představuje základ těžby v dolech. „Jsem velmi rád, že tato spolupráce dolů a státu přinesla svůj efekt, a velmi mě těší, že perspektiva hornictví zde na horní Nitře je stále velmi vysoká. Přece jen je to několik tisíc lidí, kteří zde dělají, a proto chci garantovat, že pokud budeme mít věci pod kontrolou, budeme dělat vše, bez ohledu na to, zda budou těžší, nebo lehčí časy, aby těžba uhlí Nováky, Handlová, Cigeľ pokračovala dále, “zdůraznil.

Čtěte také:
Slovenská jaderná elektrárna se prodraží
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?

Předseda vlády podle svých slov mluvil s horníky io věrnostním příspěvku, který je dnes zdaněn a platí se z něj odvody, zatímco vláda má zájem ho řešit. „Není to nějaký velký dopad na státní rozpočet, myslím si, že horníci si to za tu těžkou práci, kterou dělají, zaslouží,” poznamenal s tím, že vláda přijala zákon, který se dotýká zvláštního příspěvku pro horníky i rozhodnutí o podpoře výroby elektřiny z hnědého uhlí do 2030, které se podle něj naplňuje.

Hornonitrianské bane Prievidza (HBP) vytěžily a prodaly během hornického roku (od 1. července 2015 do 30. června 2016) ze tří těžebních úseků Nováky, Handlová a Cigeľ více než 1 791 000 tun odbytových sortimentů uhlí. Při přípravě nových těžebních kapacit vyrazily razičské osádky 9887 metrů důlních děl. „Uplynulý hornický rok hodnotíme pozitivně. Záměry, které jsme měli, jsme naplnili především v té hlavní činnosti, a to je hornická činnost, čili v těžbě uhlí a zároveň iv ražení, které je pro nás velmi důležité,” konstatoval generální ředitel HBP Peter Čičmanec. Během uplynulého hornického roku podle něj doly stabilně zaměstnávaly 4200 zaměstnanců a plnily všechny závazky vůči jejich odběratelům a závazky vůči sociální a zdravotní pojišťovně.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?
Visegrádská skupina uhlí chce
Křetínský chce předstihnout ČEZ