Doba čtení:1 m, 19 s

Firmy, které zatím dostávají více emisních povolenek, než potřebují, si je nechávají pro budoucí období. Tento jejich postup způsobí růst ceny povolenek a podle analytiků by se ceny mohly zvýšit z dnešních osmi na devatenáct eur za tunu v roce 2020, napsal server E15.cz.

Průmyslové firmy, které až dosud dostávaly zdarma emisní povolenky na celou nebo část výroby, tak budou brzy zřejmě přehodnocovat své strategie. Bezplatný příděl povolenek, který firmy chrání před ztrátou konkurenceschopnosti na světových trzích, se však každým rokem snižuje a po roce 2020 má přijít podle návrhu Evropské komise další výrazný skok dolů.

„V očekávání vyšší ceny a snížení objemů bezplatných povolenek se přebytkový průmysl zachová spekulativně a sníží prodej povolenek. Bude je hromadit pro budoucí deficitní období nebo pro prodej za vyšší cenu,“ uvedl analytik obchodníka s emisními povolenkami Virtuse Energy Anatolij Stolbov.

Čtěte také: Němci zničili trh s emisními povolenkami

Například chemička Precheza v letech 2013 a 2014 dostala celkem o 50 tisíc povolenek více, než vypustila emisí. Pokud zachová loňský objem emisí 84 tisíc tun i v dalších letech, bezplatný příděl jí už v roce 2019 nebude stačit. Ocelárna ArcelorMittal Ostrava dostává kvůli propadu výroby o dva miliony povolenek více, než potřebuje. Loni jejich prodejem získala přes 400 milionů korun. Musela však ještě větší objem povolenek dokoupit pro svou výrobnu energií.

Po roce 2020 dostanou firmy na desetileté období méně povolenek než na nynější osmileté, navrhuje Evropská komise. Navíc by množství povolenek zdarma mělo více kopírovat skutečnou produkci. Bezplatný příděl by měly snižovat i zvláštní technologické koeficienty.

Mohlo by vás zajímat:
Povolenky mohou zdražit až na 30 euro

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa